Obecny stres w codziennym życiu wpływa nie tylko na samopoczucie, ale również na kondycję naszej skóry. Podwyższony poziom kortyzolu sprawia, że cera staje się zmęczona, szara, ze zwiększonym ryzykiem powstawania niedoskonałości. Związane jest to z reakcją skóry, na sensory, które skóra bezpośrednio odbiera. Jak stres wpływa na kondycję skóry?
Wpływ stresu na kondycję skóry
Stres to naturalna reakcja organizmu na wpływające na nas czynniki środowiskowe. Bodźce niekontrolowane, tzw. “sensory” powodują przede wszystkim zachwianie równowagi psychicznej, fizycznej oraz wpływają na kondycję naszej skóry. Dzieje się tak, dlatego że skóra bezpośrednio odbiera stres, za pomocą swoistych receptorów. Odbierając sygnał zewnętrzny, wysyła go dalej do rdzenia kręgowego, a następnie do mózgu. Natomiast reakcja mózgu, powoduje reakcję objawiające się na skórze
Stres objawiać się może na skórze poprzez:
- świąd,
- pieczenie,
- przesuszenie skóry,
- nadprodukcja sebum,
- nadwrażliwość,
- ziemisty koloryt,
- rozszerzenie naczyń krwionośnych,
- pojawienie się zmarszczek.
Ponadto skóra staje się bardziej podatna na zakażenia, które pojawiają się wskutek zwiększonej produkcji kortyzolu, przyczyniając się do rozpadu i hamowania syntezy kolagenu, który jest budulcem skóry oraz działa przeciwzapalnie.
Czynniki sprzyjające pogorszeniu się kondycji skóry
Stres, może posiadać różne podłoże, niekoniecznie związane ze stresem psychicznym. Na kondycję skóry, wpływa również niewysypianie się, przepracowanie czy nadmiar obowiązków. Ponadto inne czynniki stresowe, takie jak rozregulowana gospodarka cukrowa, infekcję, zakażenia bakteryjne lub negatywne emocje i myśli. Chociaż krótkotrwały stres, może działać motywująco, permanentny może stać się zagrożeniem dla zdrowia oraz kondycji skóry.