Rozszerzone pory na twarzy. Czym są i jak sobie z nimi poradzić?

Rozszerzone pory występujące na twarzy, to zmora osób posiadających cerę mieszaną i tłustą. Pojawiają się z powodu rozszerzenia kanalików naturalnie występujących porów w skórze, które pełnią funkcję wydzielania sebum i potu. Nie można ich całkowicie usunąć, ponieważ są naturalnym elementem skóry. Istnieje jednak możliwość zwężenia porów, czyniąc skórę zauważalnie gładszą. 

Czym są rozszerzone pory? 

Pory stanowią naturalną powierzchnię skóry, będąc odpowiedzialne za ujścia nagromadzonego potu i sebum. Cera, która nadmiernie produkuje sebum, gromadzi go w porach wraz z zanieczyszczeniami z zewnątrz i rogowaciejącym naskórkiem. Dochodzi w ten sposób do zapchania porów, tworząc zaskórniki zatykające ujścia skóry. Pory rozszerzają się, tworząc przy tym widoczne zagłębienia skóry. Powstawaniu sprzyjają także indywidualne predyspozycje genetyczne oraz używanie ciężkich kosmetyków i makijażu, które dodatkowo gromadzą się w skórze. 

Jak sobie poradzić z rozszerzonymi porami? 

Pory na skórze występują naturalnie i nie jest możliwe ich całkowite usunięcie. Widoczną poprawę w kondycji skóry, można zauważyć przede wszystkim przy zastosowaniu odpowiedniej pielęgnacji. Twarz podatną na pojawianie się zaskórników z wyraźnie tłustą lub mieszaną skórą, powinno oczyszczać się minimum dwa razy dziennie. Należy przy tym pamiętać o zastosowaniu kosmetyków, które dedykowane są do posiadającego typu skóry. Sprzyjać także może wykonywanie regularnych peelingów oraz zastosowanie na słońce kremów, które zawierają filtr UV. 

W profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, dostępne są także zabiegi, które sprawdzą się do skóry z tendencją do gromadzenia się sebum. Najczęściej opierają się na dokładnym oczyszczeniu twarzy i zatkanych kanalików porów oraz złuszczeniu naskórka skóry i pobudzeniu produkcji kolagenu. Zabiegi, o których warto pomyśleć przy rozszerzonych porach to m.in. kawitacja ultradźwiękowa, laser frakcyjny CO2, mikrodermabrazja oraz zabiegi opierające się na retinoidach.

Unikać ponadto należy: 

  • opalania na solarium i słońcu bez zabezpieczenia cery kremem z filtrem,
  • rozgrzewania skóry twarzy (gorąca woda, parówki, sauna), 
  • stosowania ciężkich kosmetyków pielęgnacyjnych i do makijażu,
  • przesuszenia skóry, 
  • oczyszczania manualnego (wyciskania zmian skórnych, drapania). 

Uciążliwy problem z widniejącymi zaskórnikami i rozszerzonymi porami, mimo zastosowania odpowiedniej pielęgnacji powinien być przede wszystkim skonsultowany z dermatologiem. Wybierając odpowiedni zabieg na twarz, warto wybrać doświadczony salon, który pomoże w doborze odpowiedniej metody, opierając się na typie posiadanej cery.