Jakie wyróżniamy typy cery?

Kondycja i wygląd naszej skóry zależy w dużej mierze od jej typu oraz dobranej pielęgnacji. Rodzaj cery dziedziczymy genetycznie, jednak na jej docelowy wygląd ma wpływ wiele czynników. Istotną rolę odgrywa sposób życia, spożywana dieta oraz używki, w tym palenie papierosów. Określenie typu cery jest istotnym, pierwszym krokiem do dobrze dobranej pielęgnacji. Obserwując kosmetyki na drogeryjnych półkach, zauważyć można, że są najczęściej podyktowane typem posiadanej skóry. 

Jakie wyróżniamy typy cery? 

Określenie typu skóry jest możliwe po okresie dojrzewania, gdy skóra ustabilizuję się po zachodzących zmianach hormonalnych. Chcąc poznać swój typ cery, warto obserwować ją w ciągu dnia oraz zaraz po jej umyciu. Odpowiednio określona i zadbana skóra, pozwoli cieszyć się przede wszystkim jej zdrowym wyglądem. Podstawowymi typami jest cera normalna, sucha, tłusta i mieszana. Dodatkowo wyróżnić można skórę wrażliwą, dojrzałą, naczynkową oraz trądzikową. 

Zaobserwować można często posiadanie cech, które wskazują na kilka typów skóry np. sucha na policzkach, a tłusta w strefie T. 

Cera sucha

Osoby posiadające suchą skórę, zaobserwują na jej powierzchni znaczne przesuszenie i odwodnienie. Skóra może stać się szorstka w dotyku, pozbawiona elastyczności oraz napięta po pielęgnacji. Na skórze suchej ponadto można zauważyć szybciej oznaki starzenia. Charakteryzuje się małą ilością produkowanego sebum, przez co jest cieńsza, matowa oraz pozbawiona połysku. Brak warstwy lipidowej, chroniącej naskórek przed utratą wody sprawia, że używane kosmetyki szybko się wchłaniają i nie pozostawiają tłustej warstwy. Suchą cerę można odróżnić poprzez odczucie jej napięcia i przesuszenia po pielęgnacji. Naskórek reaguje także na czynniki atmosferyczne, takie jak mróz, wiatr, słońce. 

Cera normalna 

Występująca rzadko cera normalna charakteryzuje się nieskazitelnością. Pozbawiona jest widocznych naczynek, zaskórników na jej powierzchni, jest miękka, gładka oraz odpowiednio nawilżona. Skórę normalną zauważyć najczęściej można u dzieci przed wkroczeniem w okres dojrzewania. Nie wykazuje problemów z pielęgnacją oraz nie jest zauważalny dyskomfort po jej pielęgnacji, na którą dobrze reaguję. 

Cera tłusta

Skóra tłusta ma cechy, które wskazują na nadmierną produkcję łoju. Posiada widoczne rozszerzone pory, pojawiać się mogą zaskórniki, wypryski. Posiada także tendencję do powstawania zmian skórnych i trądziku. Zaobserwować typ skóry tłustej można, poprzez jej błyszczenie zaraz po umyciu. Pielęgnacja sprawia ponadto wrażenie pozostawienia tłustej warstwy na jej powierzchni. Odporna jest na czynniki atmosferyczne oraz jest grubsza. Przy doborze pielęgnacji, istotne jest dobranie kosmetyków, które nie zapychają porów skóry. 

Cera mieszana 

Powszechny typ skóry i zarazem kłopotliwy w dobraniu odpowiedniej pielęgnacji. Cera mieszana charakteryzuje się miejscami suchymi, występującymi najczęściej na skroniach i policzkach. Występują także charakterystyczne obszary dla skóry tłustej np. strefa T – czoło, nos, broda. Określając ten typ cery, trzeba się jej dokładnie przyglądać w ciągu dnia i po pielęgnacji, biorąc pod uwagę różne części skóry. 

Cera wrażliwa

Skórę wrażliwą można odróżnić w bardzo łatwy sposób. Znacząco reaguje na czynniki atmosferyczne i kosmetyki, które w składzie posiadają drażniące substancje. W reakcji z czynnikami pojawić się może zaczerwienienie, ściągnięcie, podrażnienie, z odczuciami szczypania i pieczenia. Zdarza się, że na cerze wrażliwej występuje podrażnienie na skutek choroby, bądź stresu.