Blizny potrądzikowe. Czym są i jak się ich pozbyć?

Blizny potrądzikowe to uporczywy problem, który może znacząco wpływać na samoocenę. Nieestetyczne wgłębiania, wywołane trądzikiem zlokalizowane są bowiem na widocznych częściach ciała, szczególnie twarzy i dekolcie. Pamiątki na skórze w postaci blizn są trudne do zniwelowania, a podczas ich usunięcia konieczne jest uzbrojenie się w cierpliwość. Czym są blizny potrądzikowe? Jakie istnieją metody usuwania blizn potrądzikowych? 

Czym są blizny potrądzikowe?

Blizny potrądzikowe, są wgłębieniami bądź przebarwieniami na skórze, które powstały z powodu występowania trądziku. Uznawany za chorobę dermatologiczną, która charakteryzuje się występowaniem zmian skórnych, takich jak krosty, zaskórniki, grudki, torbiele ropne. Wytwarzane są przez nadmierną pracę gruczołów łojowych, spowodowanych często nieodpowiednią pielęgnacją skóry bądź zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Gdy dochodzi do uszkodzenia skóry właściwej w procesie naturalnej regeneracji, zastępuję się ubytki skóry tkanką łączną włóknistą. Występować blizny mogą pod postacią wgłębień, zapadnięć o nieregularnym kształcie o różnej wielkości i głębokości. 

Wyróżnia się trzy typy blizn potrądzikowych:

  • przerostowe – pojawiają się na skutek przerostu skóry pod postacią twardych i grubych wypukłych guzkach 
  • zanikowe – pofałdowana zabliźniona skóra lub występujące wgłębienia
  • przebarwienia – zazwyczaj różowe bądź jasnobrązowe plamy na skórze. 

Blizny potrądzikowe pojawiają się najczęściej u osób, które w przyszłości zmagały się z trądzikiem różnego typu. Sprzyja im również samodzielne i nieumiejętne oczyszczanie twarzy za zmian łojotokowych, poprzez wyciskanie czy drapanie. Gdy dochodzi do zakażenia bakteryjnego i stanu zapalnego uniemożliwione zostaje poprawne gojenie się tkanki skóry. 

Usuwanie blizn potrądzikowych 

Usunięcie blizn potrądzikowych pozwala na poprawę kondycji skóry poprzez jej wygładzenie. Skóra wygląda na zdrowszą, polepszając zarazem samoocenę, dlatego też coraz więcej osób decyduję się na podjęcie kroków w walce ze zmianami na skórze. Pomocna może okazać się konsultacja z lekarzem dermatologiem, który pomoże skutecznie dobrać metodę leczenia blizn. Lekarz oceni również stan i typ skóry oraz głębokość powstałych zmian potrądzikowych. Pozbycie się blizn jest możliwe m.in. dzięki wprowadzeniu profesjonalnych zabiegów kosmetycznych, takich jak:

  • Dermabrazja – złuszczenie naskórka i pobudzenie skóry do jego produkcji i regeneracji tkanek. 
  • Laseroterapia – usuwanie blizn za pomocą wiązki światła oraz pobudzenie do produkcji kolagenu. Zabieg uznawany jest za najskuteczniejszy i pozwala na zahamowanie procesu bliznowacenia. 

Wystąpienie niewielkich zmian na skórze, można skutecznie zniwelować poprzez użycie środków farmakologicznych działających miejscowo, takich jak maści, żele, kremy, które wspomagają proces gojenia się świeżych blizn i ran. Pomocne mogą się okazać także zawarte substancje o działaniu rozjaśniającym, kojącym oraz stymulującym odbudowę naskórka. Wybierając naturalne sposoby, warto sięgnąć m.in. po miód, cytrynę, olej jojoba. Dostępne środki bez recepty, które mogą się okazać pomocne to rumianek, kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu, masa perłowa, allantoina i żele silikonowe.