Biotyna, nazywana również witaminą B7 lub witaminą H odgrywa ważną funkcję w zachowaniu zdrowych włosów, skóry i paznokci. Nie każdy wie, że bardzo ważna jest także w procesie krzepnięcia krwi, czy produkcji glukozy. Jakie właściwości ma biotyna? Z jakich źródeł można ją uzyskać i jak objawiają się jej niedobory?
Czym jest i jakie właściwości ma biotyna?
Biotyna to związek organiczny, występujący w tkankach roślinnych oraz zwierzęcych, rozpuszczalny w wodzie. Witamina jest koenzymem dla wielu złożonych procesów, przez co konkretne enzymy nie są w stanie bez niej prawidłowo katalizować reakcji.
Niezbędna do prawidłowo funkcjonującego organizmu, ma również ścisły związek z budową i działaniem skóry, paznokci i włosów. Liczne badania wykazały, że u osób suplementujących biotynę, paznokcie są twardsze i mniej się kruszą. Ponadto pełni wiele innych funkcji oraz bierze udział w tworzeniu protrombiny, istotnej w procesie krzepnięcia krwi. Witamina B7 uczestniczy również w tworzeniu kwasów tłuszczowych, produkcji glukozy oraz działa wspomagająco na tarczycę.
Niedobór biotyny – objawy
Niedobór biotyny zobaczyć można gołym okiem, ponieważ objawia się przede wszystkim na skórze. Staje się ona podatna na podrażnienia, przesuszenie oraz stany zapalne. Koloryt skóry może się zmienić i stać się szary. W niektórych przypadkach zauważyć można również objawy przypominające łuszczycę. Płytka paznokciowa może stać się natomiast cienka i kruszyć się, a włosy zacząć wypadać.
Nieoczywiste objawy, które występują podczas niedoborów biotyny to podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi. Pojawić się mogą także symptomy takie jak problemy z koncentracją, senność czy otępienie.
Źródła biotyny
Biotyna występuje zarówno w produktach zwierzęcych, jak i roślinnych. W celu jej uzupełnienia zaleca się spożywanie żółtek jaj, wątroby, jak również pomidorów, szpinaku, marchwi lub mąki wieloziarnistej. Warto uzupełnić dietę o orzechy włoskie, ziemne i migdały. Odpowiednia dieta może zostać wzbogacona suplementacją biotyny, która jest ogólnodostępna w aptekach oraz drogeriach, jako suplement na włosy, skórę i paznokcie.
Synteza biotyny odbywa się we florze bakteryjnej, mieszczącej się w jelitach. Zaburzeniom procesu sprzyja silna antybiotykoterapia, którą warto połączyć z zażywaniem probiotyków, chroniących florę bakteryjną.