Atopowe zapalenie skóry – co to takiego?

Atopowe zapalenie skóry, określane też skrótem ATP, jest dość często zdiagnozowaną chorobą skórną. Bo nie jest to zwykła przypadłość czy jakiś minimalny defekt kosmetyczny, a schorzenie, którego praktycznie nigdy nie można się całkowicie pozbyć – da się jedynie minimalizować jego objawy poprze stosowanie odpowiednich kuracji leczniczych. A najczęstszym objawem towarzyszącym tej chorobie jest silny świąd. Potrafi być on tak silny i uciążliwy, że daje się we znaki nawet w nocy, nierzadko nie pozwalając na kontynuację snu.

Kogo dotyczy problem atopowego zapalenia skóry?

Problem ATP tyczy się przede wszystkim dzieci, ale dorośli też mogą na nie zachorować. Nie stwierdzono jednoznacznie, jakie czynniki prowadzą do wystąpienia choroby, jednakże są one na pewno ściśle powiązane z pewnymi uwarunkowaniami genetycznymi, na które człowiek nie ma żadnego wpływu, bo po prostu się z nimi rodzi i później musi z nimi żyć.

Atopowe zapalenie skóry nazywa się również chorobą zapalną skóry. Określenie wzięło się z głównego objawu choroby, jakim jest ogólny stan zapalny niemalże całego ciała. Przypadłość najczęściej dotyka małe dzieci, ale może też występować u nastolatków, osób dorosłych czy nawet osób starszych. ATP wywołuje wiele nieprzyjemnych objawów. Tym najczęściej spotykanym jest wspomniany już silny świąd, jednakże zwykle towarzyszą mu inne przypadłości, takie jak mocno przesuszona skóra, łuszczący się naskórek czy zaczerwienienia ciała. Objawy są na tyle uporczywe, że wyraźnie obniżają jakość życia pacjentów. W pewnych momentach mogą słabnąć i się zmniejszać, by zaraz potem ulec intensyfikacji. Atopowe zapalenie skóry składa się więc z naprzemiennie występujących po sobie dwóch cyklów – zaostrzenia się i wygaśnięcia choroby.

Leczenie ATP

Choroba jest ciężka, ale to nie znaczy, że nie da się jej leczyć. Skuteczne sposoby leczenia ATP znajdziemy m.in. na https://prebiotic.pl/. Obecnie już nawet w drogeriach pojawiają się specjalne kosmetyki na atopowe zapalenie skóry. Czy warto je kupować? I tak, i nie. Niektóre z nich rzeczywiście mogą działać dobrze, ale zanim się po nie sięgnie, należałoby to sprawdzić. W tym celu trzeba przeczytać i przeanalizować ich skład, by nie wydawać pieniędzy na coś, co nie będzie tego warte.