Przewlekły ból pleców u młodych ludzi – coraz bardziej poważny problem

Ból pleców to nie błahostka, a według danych liczbowych jest to numer jeden wśród przewlekłych problemów zdrowotnych.

Problem ten nie został rozwiązany, a wręcz się pogłębia i wielu młodych ludzi cierpi z powodu bólu pleców. W przypadku dziewcząt problem ten jest poważniejszy i dotyczy co czwartej z nich.

Wzrost częstości występowania bólów pleców u nastolatków

Dane statystyczne są przytłaczające. Jest absolutnie jasne, że coraz więcej młodych ludzi cierpi z powodu przewlekłego bólu pleców. Niestety, liczby te rosną z roku na rok i jest to problem, którym powinny jak najszybciej zająć się właściwe organy. W szczególności należy stwierdzić, że w ramach tych danych można zaobserwować, że problemy z kręgosłupem występują częściej u dziewcząt niż u chłopców. Jeśli chodzi o wiek, to należy stwierdzić, że tego typu bóle występują głównie od 15 roku życia. Są to naprawdę niepokojące dane, którym należy jak najszybciej położyć kres.

Przyczyny bólu pleców u nastolatków

Istnieje kilka czynników lub przyczyn tego problemu z kręgosłupem.

  1. Ciężar plecaków jest często większy niż zalecany. W zdecydowanej większości przypadków waga plecaków przekracza 15% całkowitej wagi dziecka. Ponadto plecaki często nie są wyściełane, co ma negatywny wpływ na ból pleców.
  2. Młodzi ludzie spędzają zbyt wiele czasu przed ekranami komputerów i telefonów i prawie nie uprawiają sportu. Siedzący tryb życia staje się coraz bardziej powszechny, co ma negatywny wpływ na zdrowie pleców. Niestety zbyt niska aktywność fizyczna wiąże się też z inną poważną chorobą. Dowiedz się o otyłości jako jednej z głównych chorób cywilizacyjnych.
  3. Wiele badań wskazuje na związek między przewlekłym bólem pleców a czynnikami psychologicznymi, takimi jak stres i lęk. To całkiem normalne, że młoda osoba z wysokim poziomem stresu może w końcu zachorować na chorobę przewlekłą, np. ból pleców. Dlatego ważne jest, aby takie zaburzenia poddać odpowiedniej terapii.

Dlaczego ból pleców jest częstszy u dziewcząt?

Faktem jest, że przewlekły ból pleców jest bardziej rozpowszechniony wśród dziewcząt. Dotychczas nie ustalono jednej przyczyny takiego stanu rzeczy. Znawcy tematu wskazują następujące czynniki.

  1. Z jednej strony, kobiety tradycyjnie skarżą się na większy ból, co sprawia, że są bardziej wrażliwe na różne bodźce.
  2. Inna kwestia może wynikać z faktu, że mężczyźni nie zdają sobie sprawy z tego, że cierpią na ból pleców, mimo że tak jest.

Podsumowanie – ból pleców u młodych ludzi

Ból pleców jest dolegliwością przewlekłą, która dotyka bardzo ważną część społeczeństwa. Problem polega na tym, że dolegliwość ta występuje coraz częściej u młodych ludzi, co powinno niepokoić całe społeczeństwo.

Na tę chorobę, która ma tendencję do przechodzenia w stan przewlekły, może cierpieć wielu nastolatków. Ciekawostką w przypadku młodzieży jest fakt, że choroba ta w znacznie większym stopniu dotyka dziewczęta niż chłopców. W każdym przypadku ważne jest, aby znaleźć przyczynę tych dolegliwości i położyć im kres, stosując najlepsze możliwe leczenie.