Pieprzyki są obecne na ciele każdego z nas, niektóre z nich już od urodzenia, inne zaś pojawiały się z wiekiem. Odpowiedzialna za ich powstawanie jest synteza melaniny, która chroni skórę przed działaniem promieniowania UV. Zdarzyć się może, że zmiana skórna, staje się problemem zdrowotnym i konieczne jest jej usunięcie. Kiedy pieprzyki powinny nas niepokoić? Do jakiego lekarza zgłosić się z pieprzykiem?
Pieprzyki – jak powstają?
Za powstawanie pieprzyków odpowiedzialna jest melanina, która jest naturalnym barwnikiem skóry każdego z nas. Do głównego zadania barwnika, należy ochrona skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV. Za jego sprawą opalamy się, ale również powstają na skórze znamiona pod postacią pieprzyków. Melaninę występującą u człowieka, podzielić możemy na:
- neuromelaninę (naturalny pigment odpowiedzialny za m.in. nadanie koloru tęczówce oka),
- eumelanina (czarno-brązowy barwnik),
- feomelanina – jasny barwnik, czerwono żółty.
Znamiona melanocytowe, znane pod postacią pieprzyków zlokalizowane są w różnych miejscach na ciele, najczęściej na:
- twarzy,
- rękach,
- tułowiu,
- podudziu.
Niebezpieczne pieprzyki – jak je rozpoznać?
Nietypowa budowa pieprzyków jest częstym powodem do niepokoju związanego zazwyczaj z nowotworem skóry – czerniakiem. Rozwija się on w tkance nabłonkowej skóry i powoduje wzrost produkcji melaniny, co w efekcie prowadzi do pojawiania się lub przekształcania istniejących pieprzyków. Jak podaje serwis https://pieprzyki.pl/ często nowotworowi towarzyszą charakteryzujące objawy, takie jak:
- szybki i znaczny wzrost zmiany barwnikowej,
- zaczerwienienie pojawiające się wokół,
- uczucie mrowienia,
- obrzęk,
- występowanie krwawienia z pieprzyka.
Pragnąc odróżnić pieprzyk od czerniaka, warto regularnie obserwować nowe i istniejące już znamiona. Konieczna może okazać się również konsultacja lekarska, szczególnie gdy znamię przekształca się, zmienia kolor, powiększa lub zaobserwowaliśmy nieregularne krawędzie, uwypuklenia i zwiększenie objętości.
Usuwanie pieprzyków
Pieprzyki powinny być usuwane przede wszystkim po konsultacji z lekarzem dermatologiem. Na podstawie badania demoskopijnego, specjalista dokładnie obejrzy skórę i wprowadza dalsze postępowanie.
W przypadku wystąpienia złośliwego nowotworu skóry – czerniaka konieczne staje się wprowadzenie dalszego leczenia. Czerniak bowiem jest jednym z najszybciej rozwijających się nowotworów złośliwych. Szybka diagnoza i wprowadzenie odpowiedniego leczenia pozwala na szybki powrót do zdrowia oraz uniknięcia ewentualnych przerzutów. Leczenie opiera się na określeniu stadium postępowania choroby. W początkowej fazie rozwoju leczenie opiera się na usunięciu zmiany barwnikowej oraz dalszych konsultacjach lekarskich.
Usuwanie pieprzyków możliwe jest także, gdy wystąpią inne przesłanki, takie jak narażenie pieprzyka na uszkodzenia, przez miejsce jego występowania np. na szyi. Często także na usuwanie pieprzyka wpływa także jego kosmetyka. Ważne, aby każde usunięcie poprzedzić konsultacją ze specjalistą i dokładnym obejrzeniu przez niego znamiona.
Metody usuwania pieprzyków
Najpopularniejszą i zarazem najskuteczniejszą metodą usuwania pieprzyków jest metoda chirurgiczna. Jedyna wada rozwiązania to w tym przypadku pozostawienie małej, zwykle niewidocznej na pierwszy rzut oka blizny. Usuwanie chirurgiczne pozwala jednak uzyskać trwały efekt. Wykonane badanie histopatologiczne wyciętego znamiona daje ponadto możliwość upewnienia się, czy zmiana nie posiadała cech nowotworowych.
W ostatnich latach popularność zyskuje również laserowe usuwanie znamion barwnikowych. Największą skuteczność, zyskuję się w tym przypadku podczas posiadania małych, lekko wypukłych pieprzyków. Zmiana nie może wykazywać również objawów nowotworowych, a usunięcie jej powinno być poprzedzone badaniem dermatologicznym. Najczęściej do usuwania pieprzyków tym sposobem stosuje się laser frakcyjny CO2. Innymi, rzadziej wykonywanymi metodami usuwania pieprzyków są:
- Elektrokoagulacja – z wykorzystaniem prądu elektrycznego o dużej częstotliwości. Elektroda, która wytwarza wysoką temperaturę, doprowadza do koagulacji zmiany.
- Krioterapia – usuwanie zmian przy pomocy najczęściej ciekłego azotu o bardzo niskiej temperaturze (ponad -195 stopni). Silne zamrożenie tkanki, powoduje rozpad komórek barwnikowych. Zabieg krioterapii, uznawany jest za bolesny.
Usuwanie pieprzyków – zalecenia po zabiegu
Po usunięciu pieprzyków zabrania się stosowania preparatów, w tym kosmetyków na bazie alkoholu i kwasów do momentu całkowitego wygojenia się rany. Ponadto skórę powinno chronić się przed promieniowaniem słonecznym przez ograniczenie odsłaniania miejsca na słońcu oraz używanie kremów z filtrem UV. Badanie samokontrolne polegające na dokładnym oglądaniu swoje ciała oraz pieprzyków powinno się dodatkowo wykonywać raz w miesiącu.
Kto zajmuje się usuwaniem pieprzyków?
Każde znamię przed zabiegiem usunięcia powinno zostać dokładnie obejrzane i zbadane przez lekarza dermatologa lub chirurga onkologicznego, który decyduje również o metodzie usunięcia. Usunięcie pieprzyka metodą chirurgiczną odbywa się w znieczuleniu miejscowym przez chirurga, który następnie zakładane są szwy i opatrunek. Zabieg wykonywany jest zarówno w warunkach ambulatoryjnych (w poradni chirurgicznej), jak i szpitalny w tzw. chirurgii jednego dnia.
Zabieg laserowego usuwania pieprzyków, również wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym po wcześniejszej konsultacji lekarskiej.
Koszt usunięcia pieprzyka
Cena usunięcia pieprzyka zależna jest przede wszystkim od metody i rozległości zmiany. Prywatny zabieg chirurgiczny lub laserowy to koszt różniący się również od indywidualnego cennika lekarza, do którego się udajemy. Ceny mieszczą się w przedziale od 100 do nawet 500 złotych. Usunięcie pieprzyka może jednak odbyć się bezpłatnie po uprzednim otrzymaniu skierowania na zabieg finansowany przez NFZ.