Z podkrążonymi oczami często zmagamy się w efekcie zmęczenia. Czynnik w tym przypadku, nie jest zwykle powodem do obaw. Podkrążone oczy mogą jednak posiadać inne podłoże i wskazywać na anemię lub prowadzenie niezdrowego trybu życia. Jak poradzić sobie z podkrążonymi oczami?
Przyczyny podkrążonych oczu
Podkrążone oczy mogą występować z wielu przyczyn, w tym naturalnych w efekcie przemęczenia i niewyspania. Mogą również pojawiać się na skutek stylu życia, w tym nieodpowiedniej diety i używek. Spowodowane może to być spożywaniem dużej ilości kawy, alkoholu, jak i paleniem papierosów. Często to także oznaka stresu, nadmiernego opalania się oraz efekt uboczny stosowanych kosmetyków lub leków. Najczęściej jednak podkrążone oczy i blada cera są cechą dziedziczną bądź pojawiają się w efekcie niewyspania. W tym przypadku na ratunek sprawdzą się domowe sposoby.
Jeżeli podkrążone oczy występują częściej lub towarzyszą im inne dolegliwości, najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do lekarza. Zleci on badania kontrolne, badając źródło problemu. Utrzymujące się schorzenie, może być także skutkiem:
- alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa,
- atopowego zapalenia skóry,
- zapaleniem spojówek,
- niedoczynność tarczycy,
- zaburzeń pracy wątroby,
- anemii,
- cukrzyca
Występujące u dzieci podkrążone oczy, pojawiają się zazwyczaj w wyniku kataru, spowodowanego alergicznym nieżytem nosa. Mogą być także efektem niedoborów witaminy K lub żelaza w organizmie.
Sprawdzone sposoby na podkrążone oczy
Niewątpliwie sprawdzonymi sposobami na podkrążone oczy są wszelkiego rodzaju okłady, zmniejszające opuchliznę oraz występujące zasinienia. W tym celu wykorzystać można okłady z mleka lub plasterków ogórków. Dzięki temu naczynia krwionośne się zwężają, opuchlizna zmaleje, a skóra wokół oczu staje się bardziej napięta. Podobnie zadziałają również okłady z rumianku bądź zielonej/czarnej herbaty. Aby zwiększyć efekt działania na skórę wokół oczu, warto przed zrobieniem okładu go schłodzić.