kolagen

Wpływ kolagenu na skórę

Kolagen to istotny element budowy tkanek skóry właściwej. Zapewnia on skórze jędrność i elastyczność, które z wiekiem tracimy. Utracenie kolagenu ze skóry spowodowane jest upływem czasu, przez który skóra staje się mniej sprężysta. Pojawiają się również zmarszczki, a skóra wygląda na zmęczoną. Jak kolagen wpływa na naszą skórę? Czy można go dostarczyć do organizmu? 

Wpływ kolagenu na skórę 

Kolageny to rodzina białek zewnątrzkomórkowych, które występują w niemal każdej części naszego ciała. Znajdują się w skórze, kościach, chrząstkach, a nawet rogówce. Odpowiada za odgrywanie wielu procesów w organizmie, takich jak gojenie się ran i naprawa tkanek. Jest również odpowiedzialny za zachowanie sprężystości skóry i utrzymywanie podatności na jej rozciąganie. Ponadto sprawia, że stawy działają w sposób prawidłowy, a naczynia krwionośne są elastyczne, dzięki czemu utrzymuje odpowiednie krążenie krwi w organizmie. 

Utrata kolagenu jest naturalnym zjawiskiem, przez który istnieje możliwość pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości i pogorszenie się kondycji skóry. Wystąpić mogą bóle stawowe, kości, a skóra staje się wiotka i pozbawiona jędrności. 

Jak działa kolagen?

Kolagen zawiera w sobie aminokwasy, które są cennym składnikiem dla funkcjonowania całego organizmu. Najistotniejszymi składnikami jest prolina, która wiążę wodę i zapobiega jej utracie ze skóry. Korzystnie wpływa także na naczynia krwionośne i stawy oraz chroni przed negatywnym działaniem na skórę promieni UV. Za transport aminokwasów, syntezowanie glukozy i kreatyny w organizmie odpowiedzialna jest natomiast glicyna. Pełni ona również ważną funkcję w budowaniu czerwonych krwinek. Cząsteczka, jaką jest lizyna istotnie i bezpośrednio wpływa na opóźnienie starzenia się skóry oraz poprawia odporność. 

Gdzie można znaleźć kolagen?

Kolagen, który z wiekiem tracimy, jest ważnym elementem budowy tkanek. Istnieje możliwość dostarczenia go do naszego organizmu lub np. bezpośrednio na skórę. 

  • Suplementacja – kolagen jest ogólnodostępny pod postacią suplementów diety. Pomoże dostarczyć niezbędnych białek do organizmu. Pamiętać przy tym należy, żeby nie przekraczać zalecanej dawki i skupić się na sprawdzonych suplementach. 
  • Dieta – dostarczenie w ten sposób kolagenu do skóry, jest niezwykle trudne, ponieważ znajduję się on w produktach, takich jak żelatyna, kurze łapki czy chrząstka rekina. Organizm wspomóc natomiast można poprzez spożywanie produktów bogatych w witaminę C oraz E, ograniczając proces zanikania białka. 
  • Produkty kosmetyczne – Zastosować w tym przypadku można różne kremy oraz dedykowane kosmetyki z zawartością kolagenu. Działanie, jakie można zauważyć. jest powierzchowne i wpływa przede wszystkim za napięcie skóry oraz jej nawilżenie.