Przesuszona skóra twarzy – przyczyny, pielęgnacja

Sucha skóra twarzy jest często występującym problemem. Przesuszony naskórek staje się szorstki w dotyku, jest bardziej podatny na podrażnienia i łuszczenie się. Powodem zazwyczaj jest niewłaściwa pielęgnacja, w tym nadmierne stosowanie peelingów lub kosmetyków na bazie alkoholu. Występuje także z powodu diety ubogiej w tłuszcze bądź częstego opalania. 

Przyczyny i charakterystyka cery suchej 

Sucha skóra posiada szereg cech, które je wyróżniają, są nimi m.in. zwiększenie skłonności do odwodnienia. Ponadto skóra jest cienka i delikatna, a jej gruczoły łojowe pracują wolniej. Zaburzone zostaje przez to naturalny płaszcz lipidowy, zwiększając wrażliwość na działanie na nią czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenie powietrza, mróz, wiatr, słońce. Sucha skóra może być wywołana zaburzeniami hormonalnymi, które związane są z obniżeniem stężenia hormonów androgennych. U osób starszych, przyczyną mogą być zaburzenia kwasów tłuszczowych omega 6. 

Często sucha skóra twarzy związana jest także z nieprawidłową pielęgnacją oraz dietą. Stosowanie kosmetyków wysuszających skórę, które posiadają wysoko w składzie alkohol oraz częste jej peelingowanie, może znacząco wpłynąć na przesuszenie. 

Jak pielęgnować suchą skórę twarzy? 

Zaburzenia pracy gruczołów łojowych w skórze, często są powodem pozbawienia jej naturalnej ochrony. Przez to woda z głębszych warstw skóry szybciej paruje. Stosowanie kosmetyków nawilżających, może nie przynieść pożądanych efektów pielęgnacyjnych. Sucha skóra potrzebuję bowiem wzmocnienia bariery naskórkowej, poprzez uzupełnienie lipidów oraz stworzenie na skórze warstwy, która będzie zapobiegać zbyt szybkiemu jej odwodnieniu. Pomocne mogą okazać się kosmetyki, które zawierają w swoim składzie składniki, wpływające na natłuszczenie, regenerację oraz odżywienie. 

Zbilansowana dieta ponadto, bogata powinna być w wartościowe tłuszcze. Warto wzbogacić ją o produkty, takie jak tłuste ryby, owoce morza, pestki dyni, orzechy czy awokado. Skóra zyska nawilżenie i zdrowszy wygląd, także dzięki spożywaniu w ciągu dnia odpowiedniej ilości wody (1,5 litra).