Skóra to największy narząd ludzkiego organizmu, chroniący zarazem przed szkodliwymi czynnikami. Składa się z naskórka, tkanki podskórnej oraz skóry właściwej, które są narażone na dermatozy skóry o różnym podłożu. Większość zmian skórnych obejmuje przede wszystkim naskórek, chociaż zdarza się, że dotyczą wszystkich warstw skóry. Jakie choroby skóry występują najczęściej?
Rodzaje powszechnych dermatoz
Schorzenia skóry występują powszechnie i dotyczą zmian o różnym podłożu. Objawiają się przede wszystkim zmianami w obrębie skóry właściwej, jednak mogą dotyczyć także jej przydatków: włosów i paznokci, jak i gruczołów potowych i łojowych. Typowym objawem dla dermatoz jest wykwit skórny, który dzieli się na pierwotny, związany z bezpośrednim stanem zapalnym na skórze i wtórnym, który jest jego następstwem. Najczęściej spotykanymi chorobami skóry są:
- reakcję alergiczne,
- trądzik,
- grzybica skóry i paznokci,
- łysienie,
- choroby zakaźne,
- atopowe zapalenie skóry.
- odpieluszkowe zapalenie skóry.
Szacuję się, że dermatozy występują powszechnie i dotyczą zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Skóra najmłodszych jest delikatna i podatna na oddziaływania, dlatego też jest częstym powodem wizyty u pediatrów. Kobiety w ciąży z powodu zmian hormonalnych, autoimmunologicznych i metabolicznych, są także podatne na liczne zmiany (rozstępy, osutki ciężarnych, zmiany alergiczne).
Jak objawiają się choroby skóry?
Choroby skóry, mogą objawiać się w sposób różnorodny i zależny od podłoża oraz rodzaju dermatoz. Najczęściej wyróżnia się objawy skórne, takie jak świąd, pokrzywka, krosty, pęcherze lub rumień. Większość z chorób objawiających się na skórze przebiega z miejscowym stanem zapalnym i jest podstawą do konsultacji dermatologicznej lub z lekarzem pierwszego kontaktu.
Leczenie chorób skóry
Pierwszym krokiem w leczeniu dermatoz występujących na skórze jest przede wszystkim konsultacja z lekarzem. Specjalista na podstawie badania określi rodzaj zmian i ich podłoże oraz wprowadzi dalsze leczenie. Najczęściej choroby skóry leczone są miejscowo, w miejscu wystąpienia wykwitów i objawów. Zależnie od występującej choroby, lekarz może wprowadzić także leczenie farmakologiczne lub zmianę diety.