Siniakami potocznie nazywamy wylewy krwawe, które występują przede wszystkim podczas stłuczeń lub urazów. Zdarza się, że występują nazbyt często z trudnych do wyjaśnienia powodów. Występujące samoistnie siniaki mogą być jednak symptomem wystąpienia niektórych chorób.
Jak tworzy się siniak?
Siniaki na ciele tworzą się, gdy dojdzie do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych, przez co krew przedostaje się do tkanek. Zazwyczaj występują jako powikłania urazów, stłuczeń lub zbyt mocnego ucisku i znikają po upływie około tygodnia.
Kobiety w trakcie miesiączki bardziej narażone są na powstawanie siniaków. Dzieje się tak z powodu osłabienia naczyń krwionośnych i zwiększonej podatności na ich pękanie. Bardziej narażone są także osoby, które cierpią na wrodzoną kruchość naczyń. Często występujące, mogą mieć związek z przyjmowanymi lekami np. rozrzedzającymi krew.
Powody siniaków na ciele
Siniaki często pojawiają się w wyniku stłuczeń lub lekkich urazów. Mogą również być objawem, który towarzyszy niektórym schorzeniom. Występujące bez wcześniejszych urazów, mogą wskazywać na:
- obniżona krzepliwość krwi,
- niedobór witamin – szczególnie witaminy C, która jest odpowiedzialna za wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych,
- choroby wątroby,
- choroby nerek – często w towarzystwie nadmiernego zmęczenia, osłabienia i braku apetytu,
- anemia – związana z niedoborem żelaza lub witaminy B12,
- białaczka – częste siniaki, które nie mają swojego podłoża, mogą być jednym z objawów białaczki.
Kiedy siniaki powinny być powodem niepokoju?
Zazwyczaj siniaki nie powinny być powodem niepokoju, ponieważ są naturalną reakcją na stłuczenia, urazy lub ucisk. Podczas gdy, zasinienia pojawiają się samoistnie i często, warto skonsultować je z lekarzem. Ponadto konsultacji lekarskiej wymagają częste siniaki, z wyraźnym bólem, odległe od miejsca stłuczenia. Pierwszą reakcją, która pomaga poradzić sobie z pojawiającymi się zasinieniem, może być przyłożenie w miejscu zimnego okładu.