Wytworzona w naszej skórze przez słońce, naturalna witamina D pomaga nam w uzyskaniu pięknej, brązowej opalenizny. Poza zaletami, które wpływają na wygląd naszej skóry i poprawę samopoczucia słońce może wpływać na nas również negatywnie. Wraz z cieplejszymi dniami pojawić się może uczulenie na słońce, oparzenia słoneczne, czy nawet choroby skóry. Odpowiednia ochrona przed promieniowaniem słonecznym pozwala jednak cieszyć się z pogody, unikając jej konsekwencji.
Jak słońce może wpływać na skórę?
Słońce wpływa zazwyczaj na nas i naszą skórę pozytywnie. Pozwala na uzyskanie opalenizny, poprawia nastrój i wspiera produkcję witaminy D. Poza występującymi zaletami, promienie słoneczne mogą mieć na nas również negatywny wpływ. Związane jest to z uczuleniem na słońce, przedwczesnym starzeniem się skóry, przesuszonymi włosami, czy chorobami skóry. To podstawowe powody, które powinny zachęcić nas przed ochroną na nadmierne promieniowanie UV.
Skutki nadmiernej ekspozycji na słońce
Nadmierne korzystanie z promieniowania słonecznego, działa destrukcyjnie na skórę. Jak podaje https://pieprzyki.pl/ przyczynia się również do powstawania nowotworów skóry, w tym czerniaka. Wychodząc na pełne słońce, świadomym trzeba być również ryzyka udaru słonecznego, zwiększonej światłoczułości i podrażnień skóry. Wystąpić może także alergia na słońce lub zapalenie oka. Zależnie od posiadanego fototypu skóry, promieniowanie może nieść ze sobą różne skutki.
Jak chronić skórę przed słońcem?
Ochrona skóry ma kluczowe znaczenie, niezależnie od posiadanego fototypu. Uznaje się również, że osoby opalające się, powinny korzystać z ochronnych kremów, aby nie doszło do niepożądanych reakcji. Najlepszą ochroną przed negatywnym wpływem słońca jest:
- stosowanie kremów, które zawierają filtry UV,
- unikanie pełnego, ostrego słońca,
- odpowiednie nawodnienie organizmu,
- noszenie nakrycia głowy,
- ubieranie chroniących oczy okularów przeciwsłonecznych,
- noszenie jasnych, przewiewnych ubrań.
Ponadto dbając o kondycję włosów, warto stosować kosmetyki je chroniące. Wysoka temperatura sprawia, że wilgoć szybciej z nich paruję, sprawiając, że stają się matowe, suche i szorstkie.