Znamiona na skórze, a opalanie

Wysokie temperatury, sezon urlopowy i dłuższe dni niewątpliwie zachęcają do dłuższego przebywania na słońcu. Zaciemnienie skóry podczas opalania jest jednak reakcją obronną organizmu na działanie promieni UV. Wytworzenie melanocytów w naszej skórze, zwiększa również ich produkcję w istniejących już pieprzykach, czego skutkiem może być rozwój nowotworu skóry – czerniaka. Jak słońce wpływa na znamiona, które zlokalizowane są na ciele? Jak chronić znamiona przed niekorzystnym wpływem słońca? 

Rodzaje znamion na skórze

Znamiona barwnikowe, które nazywane są potocznie pieprzykami, to zmiany skórne spotykane na ciele każdego człowieka. Większość z nich jest niegroźna dla naszego zdrowia, inne z biegiem czasu i przekształcania się mogą stać się niebezpieczne. Znamiona pojawić się mogą na naszej skórze również pod inną postacią np. zmian w strukturze skóry pod postacią zmian barwnikowych lub wypukłości. Wyróżnia się dwa rodzaje znamion na ciele, takich jak wrodzone i nabyte. Pierwsze towarzyszą nam od początku życia, występują pojedynczo. Drugie natomiast nabywamy z czasem, w ciągu całego życia. Mogą również przekształcać się, zmieniać kształt, kolor. Pieprzyki pojawiają się z powodu uwarunkowań genetycznych, jak również ekspozycji na promieniowanie UV, które zwiększają produkcję melaniny. 

Czerniak czy pieprzyk?

Znamię pod postacią pieprzyka zazwyczaj naturalnie występuje na naszej skórze, przez uwarunkowania genetyczne. Może być także skutkiem zwiększonej produkcji naturalnego barwnika, znajdującego się w skórze – melaniny. Pojawiające się nowe, szczególnie odróżniające się od pozostałych znamię, często jest powodem do niepokoju. Istnieją szanse, że znamię barwnikowe, przekształcić się może w nowotwór złośliwy – czerniaka skóry. O tym, jak odróżnić pieprzyka od czerniaka, można przeczytać w artykule: https://pieprzyki.pl/pieprzyk-czy-czerniak/  . 

Jak chronić znamiona na skórze przed promieniowaniem? 

Zapobiegając powstawaniu znamion lub chroniąc już istniejące, potrzebna jest przede wszystkim odpowiednia ochrona. Zapewnić ją może dobrze dobrany balsam lub krem, który zawiera filtry chroniące przed promieniowaniem UV. Wysokość zastosowanego filtru zależna jest od posiadanego fototypu skóry. Osoby, które są posiadaczkami bardzo jasnej karnacji, sięgnąć powinny po najwyższy dostępny filtr-SPF 50. Natomiast niższe filtry powinny być zastosowane u osób z fototypem II, III i wyższym. Dobranie odpowiedniej pielęgnacji powinno opierać się także po kąpieli słonecznej. Ważne jest, aby odpowiednio nawilżyć skórę i na bieżąco obserwować posiadane pieprzyki. Wszystkie nieprawidłowości w ich budowie oraz niepokojące zmiany powinny być przede wszystkim skonsultowane z lekarzem.