Dieta przyjazna dla skóry

Zdrowa i piękna skóra nie musi być marzeniem. Odpowiednia pielęgnacja, sięganie po dobrze dobrane kosmetyki – oto podstawa. Warto jednak pamiętać, że na stan naszej skóry wpływa też to, co jemy. Jak może wyglądać dieta na piękną skórę?

Jakie produkty spożywcze powinny się w niej znaleźć?

Zacznijmy od tego, co – dla dobra skóry – powinno z niej zniknąć. W tym, jak i z resztą w wielu innych kwestiach poruszonych w tym artykule, posłużymy się informacjami z portalu Kuchnia24h. Kawa, czekolada, alkohol –oto główni wrogowie pięknej i zdrowej skóry. Niewskazane jest też nadmierne spożycie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego oraz sięganie po przetworzoną żywność, pełną sztucznych dodatków.

Co zatem powinno pojawiać się częściej na naszym talerzu?

Te produkty, które są dobrymi źródłami niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Mogą one skutecznie zatrzymywać wodę w skórze, zatem ich obecność jest szczególnie ważna dla tych osób, które mają problemy z suchą cerą. Oleje roślinne, tłuste ryby morskie, orzechy włoskie oraz pestki dyni – oto wartościowe dodatki do menu, z mocy których warto skorzystać.

W diecie na piękną skórę powinny pojawiać się też te owoce i warzywa, które są dobrymi źródłami przeciwutleniaczy. Dzięki jabłkom, śliwkom, jagodom goi i żurawinie, nasza skóra będzie lepiej chroniona przed wolnymi rodnikami (głównymi sprawcami problemów ze zbyt szybkim starzeniem się skóry). Wśród warzyw taką mocą mogą się pochwalić m.in. pomidory i karczochy. Warto także postawić na buraki – tutaj można przyrządzić np. tartę buraczaną z dodatkiem kurczaka. Nie można też zapominać o tych warzywach i owocach, w których pojawiają się większe ilości witamin: A, C oraz E. Dzięki tym witaminom wzmacniają się włókna kolagenu, a to oznacza, że skóra jest lepiej chroniona przed starzeniem się i utratą jędrności. Warto też sięgać po otręby i zarodki pszenne, które – jako dobre źródła witamin z grupy B – mogą nam pomagać w walce z ziemistym odcieniem skóry, łojotokiem lub zajadami w kącikach ust. Znajdujący się w orzechach selen, obecna w roślinach strączkowych siarka oraz pojawiający się w wielu warzywach potas – oto kolejne składniki odżywcze, dzięki którym łatwiej jest utrzymać skórę w dobrej formie.

A co pić?

Przede wszystkim wodę niegazowaną oraz ziołowe herbatki, cennym wsparciem dla naszej skóry będą też soki i koktajle, przygotowane ze świeżych warzyw i owoców. Taka kuracja wyjdzie nam na zdrowie, a jednocześnie pozwoli nam się cieszyć pięknym wyglądem.