Co należy wiedzieć o zapaleniu krtani?

Zapalenie krtani to stan zapalny górnego odcinka oddechowego, który jest odpowiedzialny za wydawanie dźwięków. Jej położenie między gardłem a tchawicą powoduje, że choroba nie występuje samodzielnie.

Najczęściej za jej przebieg odpowiada zapalenie błon śluzowych nosa i gardła. Zapalenie krtani może być niebezpieczne, ponieważ powoduje nagłe zwężenie przepustowości górnych dróg oddechowych. Powoduje to trudności w oddychaniu. Szczególnie niebezpieczne jest w przypadku małych dzieci i niemowląt. Położenie anatomiczne krtani w ich przypadku jest nieco inaczej zlokalizowane, co podnosi ryzyko zamknięcia dróg oddechowych.

Rodzaje zapalenia krtani

Choroba może wystąpić w dwóch wariantach- przewlekłym i ostrym. W zależności od lokalizacji stanu zapalnego, przyczyny jego wystąpienia mogą być różne. Ostre zapalenie krtani- o charakterze wirusowym. Pojawia się w wyniku nagłego ochłodzenia krtani, przebywania w suchym pomieszczeniu lub poprzez nadwyrężanie głosu. Przewlekłe zapalenie krtani- z reguły trwa dłużej niż trzy tygodnie. Spowodowane jest długotrwałym oddziaływaniem czynników drażniących:

  • dym tytoniowy
  • nieleczony refluks żołądkowo- przełykowy
  • klimatyzowane, suche pomieszczenia
  • intensywna praca z głosem tzw. choroba nauczycieli

Zapalenie krtani charakteryzuje się suchym, szczekającym rodzajem kaszlu, bardzo charakterystycznym, niepodobnym do żadnego innego. Pojawia się w godzinach nocnych, o nasileniu bardzo mocnym i duszącym.

Więcej informacji o różnych chorobach przeczytasz na blogu: https://econatural.pl/.

Jak leczyć zapalenie krtani?

Leczenie w przypadku przewlekłego stanu zapalnego opiera się głównie na nawilżaniu strun głosowych i przyjmowaniu leków dostępnych bez recepty np. tabletek lub aerozoli. Ostre zapalenie krtani wymaga podania leków. W zależności od źródła infekcji lekarz może zalecić podawanie wziewnych sterydów lub antybiotyków.