Jak dbać o blizny?

Blizny powstają po przerwaniu łączności skóry poprzez rany, operację, trądzik. Efekt kosmetyczny może stać się również nieprzyjemnym problemem, sprawiającym ból oraz dyskomfort. Odpowiednie dbanie o blizny, już w początkowej fazie bliznowacenia pomoże w zmniejszeniu widoczności blizny oraz uniknięciu komplikacji. Jak odpowiednio dbać o blizny?

Czym są blizny?

Blizny powstają poprzez uszkodzenia skóry, wynikające z zabiegów, oparzeń lub ran. Naruszenie naturalnej tkanki, powoduję proces bliznowacenia, który polega na wypełnieniu ubytku skóry. Gojenie się ran każdego typu, przebiega w kilku etapach, którym powstawanie blizny jest ostatnim i może trwać nawet ponad rok. Kolor blizny na początku fazy przebudowy tkanki posiada kolor bladoróżowy, jednak z czasem blednie, wtapiając się w skórę. Wyróżnia się typy blizn:

  • Zwykłe (początkowo zgrubiałe, sinoczerwone z czasem miękną i stają się jaśniejsze),
  • przerostowe (Pojawiają się, gdy został zakłócony naturalny proces pojawienia się rany),
  • blizny zanikowe (Najczęściej blizny po ospie, trądziku. Występują pod postacią małych dołeczków),
  • Bliznowce (nazywane również keloidami. Pojawiają się pod postacią twardych wybrzuszeń, często większych niż obszar rany).

Jak pielęgnować blizny?

Pielęgnacja blizn pomoże w zachowaniu zdrowej, odpowiedniej blizny. Podczas blizn pooperacyjnych i zabiegowych warto postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Skupiając się na zmianie opatrunków, dezynfekcji świeżej rany, aby nie zaburzać naturalnych procesów gojenia się ran. Wspomagając proces gojenia się ran, warto również skupić się na odpowiedniej regeneracji skóry (poprzez niezrywanie tzw. strupków), dbać o nierozejście się blizny (poprzez utrzymanie odpowiedniej masy ciała, nie naciągać świeżej blizny) oraz chronić przed promieniowaniami słonecznymi, które sprzyjają produkcji kolagenu w skórze, doprowadzając do przerostu blizny.

Gdy rana została już wygojona, zadbać o blizny można stosując maści na bazie wyciągu z cebuli (ma właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze), heparyny (zmiękczają bliznę, pobudza regenerację) oraz allantoiny (zmiękcza, łagodzi świąd). Wprowadzenie masażu oraz natłuszczania skóry pomoże dodatkowo w procesie regeneracji, ponieważ skóra w miejscu powstania blizny nie posiada naturalnie występującego w skórze sebum.

Usuwanie blizn

Blizny niekiedy znikają samoistnie, poprzez całkowite wygojenie się skóry. Istnieją również takie, które nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu i jesteśmy w stanie je zaakceptować. Gdy nieatrakcyjna blizna staję się defektem kosmetycznym, można ją usunąć. Usunięcie blizn powinno w pierwszej kolejności zostać skonsultowane z lekarzem dermatologiem, kosmetologiem bądź chirurgiem plastycznym. Pomoże to przede wszystkim dobrać odpowiednią metodę usunięcia blizn oraz możliwości zmniejszenia widoczności. Wedle struktury blizny i  jej powierzchni, skupić się można na leczeniu miejscowym, poprzez zastosowanie dedykowanych kremów, plastrów, żeli lub olejków. Podczas gdy chcemy jednak pozbyć się blizny, wprowadza się zabiegi, które proponuję medycyna estetyczna lub usuwanie chirurgiczne.

Jeden komentarz w temacie “Jak dbać o blizny?

Dodaj komentarz