Kaszaki, czym są i jak powstają? 

Kaszaki są powszechnymi zmianami, pojawiającymi się na skórze w postaci guzków. Zazwyczaj występują w cielistym kolorze i są wypełnione masą łojową. Pojawiają się w miejscach, w których jest najwięcej mieszków włosowych. Występowanie kaszaków nie jest groźne dla zdrowia, a często uznawane jest, jako defekt kosmetyczny. Podczas zakażenia zmiany skórnej, wystąpić może także dyskomfort bólowy. Czym są kaszaki? Jak powstają? Czy można się ich pozbyć? 

Czym są kaszaki? 

Kaszaki są zmianami, pojawiającymi się pod skórą, nazywane także zastoinową torbielą gruczołu łojowego. Zmiana pojawiająca się na skórze, zazwyczaj jest niewielka, chociaż w niektórych przypadkach zdarzyć się może, że rozrośnie się do większych rozmiarów, które szacuję się nawet na kilku centymetrów. Kaszaki wypełnione są masą łojową, blokującą ujście meszków łojowych wraz ze zrogowaciałym naskórkiem na skórze. Zazwyczaj nie wykazują właściwości bólowych, które występują podczas toczącego się stanu zapalnego wywołanego zakażeniem. Defekt kosmetyczny odróżnia się poprzez strukturę, ukazującą się pod postacią miękkiej lub twardej zmiany. Nie związany z podłożem kaszak, przesuwa się pod naciskiem. Posiada cielisty kolor, chociaż duże zmiany mogą występować w odcieniu białym lub żółtawym z ciemnym punktem na środku. 

Występowanie kaszaków

Kaszaki występują w miejscach, w których posiadamy najwięcej mieszków włosowych z dużym zagęszczeniem gruczołów łojowych. Pojawiają się najczęściej pomiędzy 30 a 40 rokiem życia, niezależnie od płci. Występują także u nastolatków z wysokim poziomem hormonów. Rzadko jednak można zauważyć występowanie kaszaków u dzieci. Zlokalizowane są najczęściej jako pojedyncze, małe zmiany z tendencją do rozrostu. Występują na częściach ciała, takich jak:

  • głowa, (częściej u osób z tendencją do przetłuszczania skóry głowy)
  • okolice intymne,
  • pachwiny,
  • na karku, 
  • za uszami, 
  • w okolicach oczu. 

Bezpośrednim powodem występowania kaszaków, jest zablokowanie ujścia gruczołu łojowego, w którym zbiera się warstwa łoju ze zrogowaciałym naskórkiem. Poprzez zatkanie kanalika, uniemożliwiając naturalne wytwarzanie natłuszczania skóry, powstaje kaszak. Najczęściej spotykanymi powodami, wystąpienia kaszaków są:

  • stan zapalny skóry,
  • uszkodzenia skóry,
  • skłonności genetyczne,
  • zarażenie się wirusem HPV,
  • niewłaściwa higiena

Kaszaki mogą powstawać także podczas używania nieodpowiednich, zbyt tłustych kosmetyków z dużą zawartością silikonów (blokują ujścia łojowe). Ryzyko wystąpienia pojawia się również przy zbyt dużej ekspozycji na słońce, sprzyjającej większej produkcji łoju pełniącego funkcję ochronne. 

Usuwanie kaszaków

Zmian skórnych, jakimi są kaszaki, nie zaleca się usuwać samodzielnie. Nieumiejętne próby pozbycia się nieestetycznego problemu, mogą prowadzić do pojawienia się stanu zapalnego, objawiającego się bólem i zaczerwienieniem. Ponadto wyciskanie i nakłuwanie kaszaków, może prowadzić do pojawienia się blizn.  Zdarza się, że niewielkie zmiany regenerują się i wchłaniają samodzielnie. Każde niepokojące zmiany, wymagają jednak konsultacji lekarskiej. Lekarz na podstawie wywiadu oraz badania fizykalnego określi, z jaką zmianą mamy do czynienia i wprowadzi odpowiednie leczenie.  Usuwając kaszaki, zazwyczaj rekomenduję się stosowanie kremów i maści, które mają za zadanie zmienić strukturę zmian. Gdy zmiana zostanie zmiękczona, lekarz przeprowadza usuwanie chirurgiczne. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, a wyciętą zmianę wysyła do laboratorium. Chętnie wybieranym zabiegiem usuwania kaszaków, staje się coraz częściej usuwanie laserowe. Można je zastosować, podczas gdy zmiana jest niewielka i nie toczy się w niej infekcja. Precyzyjna metoda jest nieinwazyjna i nie pozostawia blizn.