Ziarniniaki – objawy, diagnoza, leczenie

Ziarniniaki potocznie nazywane również ziarniakami to guzki wypełnione płynem, zlokalizowane pod skórą lub w obrębie tkanek narządów. Produkowane przez układ immunologiczny, najczęściej w wyniku infekcji pojawiają się na skórze rąk i nóg.

Czym jest ziarniniak?

Ziarniniak to rzadka choroba, dotykająca najczęściej kobiety oraz dzieci. Występuję pod postacią złogów, które są skupiskiem komórek układu immunologicznego. Zlokalizowane są zazwyczaj w okolicy nóg i rąk, jednak w zaawansowanym stadium mogą znacznie powiększyć powierzchnie występowania. Pojawia się na skutek obrony organizmu, który wytwarza nadmiar komórek, aby zwalczyć pojawiające się infekcję. Lokalizacja ziarniniaków może przebiegać na powierzchni skóry lub pojawiać się na narządach wewnętrznych np. płucach. Towarzyszy często chorobom, takim jak:

  • Stan zapalny jelit,
  • beryloza (zmiany w płucach),
  • trąd,
  • gruźlica,
  • choroby trzustki.

Rodzaje

Rodzaje ziarniniaków kwalifikuję się od źródła ich występowania oraz lokalizacji. Wyróżniamy ziarniaki występujące wewnątrz organizmu na narządach oraz o podłożu wykwitów na skórze. Najczęściej spotykanym rodzajem choroby jest ziarniak obrączkowaty (przewlekły bądź nawracający), wyróżniamy również rodzaj grzybiasty (spowodowany infekcjami), oraz dotyczący mężczyzn-ziarniniak nasienny (powiązany ściśle z chorobami jąder).

Objawy i leczenie

Ziarniniak zlokalizowany wewnątrz organizmu, nie wykazuję objawów towarzyszących. Występowanie diagnozowane jest zazwyczaj przy leczeniu innych chorób, w których towarzystwie występuję. Grudki o podłożu zapalnym na skórze, objawiają się wykwitami wypełnionymi płynem immunologicznym, który wytworzony zazwyczaj aby zneutralizować infekcję.

Wprowadzenie odpowiedniego leczenia pozwoli przede wszystkim na nierozprzestrzenianie się ziarniniaka na większą powierzchnie występowania oraz zniwelowanie również problemu estetycznego. W leczeniu stosuję się zazwyczaj leki miejscowe w postaci maści, a podczas niezaobserwowania poprawy wprowadza się leczenie farmakologiczne.