Znamiona i tatuaże

Znamiona o różnym podłożu w tym pieprzyki, brodawczaki, ziarniaki, tatuowane mają znaczny wpływ w diagnostyce nowotworu skóry-czerniaka.  Planując tatuaż w miejscu narażonym na powstawanie znamion, warto wprowadzić odpowiednią profilaktykę oraz mieć świadomość wpływu na zdrowie.

Znamiona i tatuaże

Aktualnie popularna metoda ozdabiania ciała za pomocą tatuażów, ogrywa kluczową ingerencję w skórę właściwą. Skóra posiada na swojej powierzchni z pewnością jedno znamię, chociażby w postaci pieprzyka, który uszkodzony podczas tatuowania nadprodukuję barwik doprowadzając w niektórych przypadkach do czerniaka. Tatuowanie znamion odgrywa przede wszystkim kluczową rolę w diagnostyce i obserwacji w kierunku nowotworu. Pod warstwą tuszu nie zawsze jesteśmy w stanie zauważyć pojawiające zmiany. A materiał oddany do badania histopatologicznego może wpływać na trudności diagnostyczne wynikające z obecności barwnika. Dodatkowo zmiany błękitne znacząco przypominają odcień tuszu, w którym mogą rozwijać się oraz przekształcać niespostrzeżenie. Planując wykonanie tatuażu w miejscu istniejących znamion warto się odpowiednio przygotować, konsultując z lekarzem, który zbada znamiona pod kątem złośliwości. O wątpliwościach tatuowania można przeczytać w tym artykule na eagleexpress.pl

Usuwanie laserowe tatuaży w miejscach znamion

Medycyna estetyczna to prężnie rozwijająca się dziedzina, która pozwala również na usunięcie tatuażu. Usuwanie przebiega za pomocą lasera, który wypala barwnik ze skóry w sposób bezpieczny i nieinwazyjny. Problem pojawia się, gdy w wytatuowanym miejscu znajduję się znamię o nieznanym pochodzeniu.  Usunięcie znamienia o podłożu nowotworu złośliwego uniemożliwia ewentualną diagnostykę przy przerzutach czerniaka.

Profilaktyka znamion

Posiadając tatuaż, ważne są profilaktyczne badania względem pojawiających się jak również istniejących już znamion. Samokontrola obejmuję obserwację pod kątem zmian w wielkości, strukturze oraz stanów zapalnych. Wskazana jest dodatkowo systematyczna wizyta w gabinecie dermatologicznym, szczególnie posiadając znacząco dużą ilość znamion barwnikowych.