Myszki są znamionami wrodzonymi, które zaliczają się do zmian barwnikowych. Zazwyczaj duże, ciemne plamy, pokryte meszkiem włosowym są niegroźne dla zdrowia. Powinny jednak być systematycznie obserwowane i konsultowane z lekarzem dermatologiem.
Czym są myszki?
Myszki są wrodzonym znamieniem barwnikowym o charakterystycznych cechach. Różnią się od tradycyjnych zmian, znanych pod postacią pieprzyków przede wszystkim swoją wielkością. Cechą wspólną jest ich powstawanie wynikające z powodu nadmiernego rozwoju komórek barwnikowych. Objawiają się pod postacią rozlanej plamy o ciemnobrązowym kolorze, przybierając niekiedy również postać guza. Występowanie znamion tego typu, lokalizuje się na twarzy, dekolcie, pośladkach, jak i pozostałych częściach ciała.
Diagnoza i usunięcie myszki
Zazwyczaj znamiona barwnikowe nie są groźne dla zdrowia, jednak podczas występowania ryzyka podrażnień i zwiększonej produkcji komórek barwnikowych mogą przekształcić się w nowotwór skóry – czerniaka. Lekarz dermatolog na podstawie badania, podejmuje decyzję o usunięciu znamion barwnikowych. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i można go przeprowadzić już u kilkutygodniowych dzieci. Czynniki sprzyjające usunięciu myszki to przede wszystkim lokalizacja narażona na otarcia i uszkodzenia oraz na promieniowanie słoneczne.
Duże znamiona, mogą wymagać przeprowadzenia kilku zabiegów chirurgicznych, każde z nich jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. Ważne, aby przestrzegać wskazówek lekarza dermatologa i badać swoje znamiona systematycznie z kontrolą lekarską co 6–12 miesięcy.