Włókniaki na skórze – typy, charakterystyka, usuwanie

Włókniaki to często występujące zmiany na skórze, zaliczane do niegroźnych zmian nowotworowych. Występujące guzki często są określane problemem estetyczny przez charakterystyczny wygląd znamiona. Może występować pod postacią miękką oraz twardą i nie wywoływać dolegliwości bólowych. Czym są włókniaki? Jak się objawiają? Czy można je usunąć?

Jak odróżnić włókniaka?

Włókniak to grudkowata narośl na skórze, powstająca poprzez nadmierny rozrost tkanki łącznej włóknistej. Posiada nieregularny kształt i występuje w postaci miękkiej oraz twardej. Uznawany przede wszystkim za problem estetyczny, z funkcjami nowotworowymi bez złośliwości. Występowanie włókniaków nie powoduje dolegliwości bólowych, jednak w przypadku lokalizacji podatnej na otarcia, może dojść do naderwania lub uszkodzenia zmiany skórnej. Włókniaki najczęściej spotykane są u osób z nadwagą, w tym cukrzyków, kobiet w ciąży oraz z zaburzeniami endokrynologicznymi.

Włókniak miękki

Często występujący w skupiskach włókniak, charakteryzuje się przede wszystkim miękkim guzkiem. Występuje pod postacią połączenia tkanki ze skórą, jako narośl wyrastająca bezpośrednio ze skóry. Kolor włókniaków jest przybliżony do naturalnego odcienia skóry z tendencją do lekkich ciemniejszych odbarwień. Istotnym czynnikiem wpływającym na występowanie włókniaków skórnych, są predyspozycję genetyczne. Najczęściej spotykanym umiejscowieniem jest:

  • Szyja,
  • okolice pach,
  • pachwiny,
  • pod piersiami,
  • na tułowiu,
  • na powiekach

Włókniaki objawiają się powszechnie bez względu na płeć i wiek. Ich liczba i wielkość może się zwiększać w szczególności z biegiem lat oraz za sprawą hormonów np. w okresie ciąży.

Włókniak twardy

Inna nazwa schorzenia to włókniak podskórny, który zaliczany jest do zmian nabytych. Jego średnica może osiągnąć od 2mm do 5cm i objawia się pod postacią guzka. Podobnie jak włókniak miękki, nie daje objawów bólowych. W dotyku jest twardy i przemieszcza się pod skórą, w szczególności podczas dotknięcia czy naciśnięcia. Powierzchnia włókniaka twardego, może być guzkiem o szorstkiej lub gładkiej powierzchni, przybierając kolor w odcieniach brunatnych oraz czerwieni. Powstaje zazwyczaj wskutek uszkodzenia powierzchni skóry i wytworzenia miejscowego stanu zapalnego. Najczęściej dotyka osoby, chorujące na cukrzyce (z tendencją do powstawania ran), z otyłością i zaburzeniami hormonalnymi. Włókniaki objawiać się również mogą pod postacią mięśniaków. Charakterystyczne objawy, zależą w szczególności od położenia znamion i określonej powierzchni. Objawy są wyczuwalne pod skórą w postaci niebolesnych guzków. Niewykazujące objawów chorobowych oraz bólowych nie są niebezpieczne dla zdrowia.

Diagnoza i usuwanie włókniaków

Włókniaki bardzo rzadko traktowane są jako problem medyczny, ponieważ nie ulegają zezłośliwieniu. Dokładna diagnoza przeprowadzana jest przez lekarza dermatologa, który określi z jaką zmianą mamy styczność oraz jaki sposób zaleca się do usunięcia. Włókniaki usuwa się zazwyczaj z powodów estetycznych, przeszkadzających i występujących w takich miejscach jak szyja i powieki. Nieusunięte włókniaki wymagają przede wszystkim obserwacji. Podczas diagnozy wykonanej przez lekarza dermatologa i stwierdzeniu konieczności usunięcia, lekarz może wypisać skierowanie na usunięcie chirurgiczne włókniaków. Możliwość usunięcia znamion, oferują również niektóre salony kosmetyczne, jednak z powodów naruszenia ciągłości skóry oraz obszernemu ingerowaniu w ich powierzchnie, usunięcie zawsze należy poprzedzać wizytą u lekarza.

Metody usuwania włókniaków, różnią się między sobą i są zależne od rodzaju, powierzchni występowania i stanu pacjenta. Możliwe sposoby usunięcia zmian skórnych obejmują:

  • Elektrochirurgię (wypalenie białka budującego tkanki włókniaka),
  • krioterapia (bezpieczna dla dzieci i kobiet w ciąży, polegająca na wymrażaniu zmian ciekłym azotem),
  • zastosowanie lasera (odparowanie wód śródkomórkowych, za pomocą lasera CO2),
  • usunięcie chirurgiczne (zalecane w przypadku wnikających w głąb skóry włókniaków).

Diagnoza i postępowanie związane z usunięciem włókniaków zawsze przeprowadza lekarz dermatolog. Niewłaściwe usunięcie w szczególności  przez niewykwalifikowane osoby, może prowadzić do występowania zakażeń i nieestetycznych blizn. Usuwanie chirurgiczne włókniaków, możliwe jest na NFZ po konsultacji z lekarzem.