Zmiany skórne powstające u dzieci, mają zazwyczaj charakter barwnikowy i nie są groźne dla zdrowia. Najczęściej pojawiają się w sposób nabyty,a niewielki ich odsetek kwalifikowany jest jako znamię wrodzone. Jak powstają znamiona u dzieci? Jak chronić znamiona?
Powstawanie znamion u dzieci
Znamiona występujące u dzieci, powstają w taki sam sposób, jaki określany jest wśród osób dorosłych. Wpływ na ich powstawanie ma przede wszystkim promieniowanie ultrafioletowe i czynniki hormonalne. Najczęściej spotykaną zmianą na skórze dzieci jest pieprzyk.
Występowanie wrodzonych zmian jest niezwykle rzadkie, mówi się, że występują one u mniej niż 2% nowonarodzonych dzieci. Rozmiary znamion osiągają średnice od kilku do kilkunastu centymetrów, chociaż w niektórych przypadkach nawet 20-30cm . Większa powierzchnia znamion na ciele noworodków, to większe ryzyko powstania nowotworu skóry-czerniaka.
Częściej spotykane zmiany, pojawiają się na skórze z biegiem lat. Klasyfikuję się powstawanie znamion na okres przed dojrzewaniem, oraz po tym czasie. Oddziaływanie na skórę czynników, takich jak promieniowanie ultrafioletowe oraz zwiększonej ilości hormonów, sprzyjają wytwarzaniu zwiększonej ilości barwnika na skórze.
Jak chronić znamiona dzieci?
Podstawowym działaniem podczas zauważenia niepokojących znamion na ciele dziecka, jest stała kontrola lekarza dermatologa. Równie ważne jest, samodzielne kontrolowanie zmian pod względem koloru, kształtu oraz ich powierzchni. Znacznie rosnące lub zmieniające się znamię jest podstawą do przeprowadzenia badania. Podczas przebywania na pełnym słońcu, zaleca się zastosowanie kremu z filtrem UV, ponieważ nadmierne promieniowanie mobilizuję komórki barwnikowe do wytwarzania znamion, które mogą być groźne dla zdrowia. Konsultacji lekarskiej wymagają również uszkodzone czy rozdrapane znamiona, oraz występowania wokół zmian w kolorze skóry.