Pojawiające się najczęściej nagle, znamiona na ciele, mogą wywoływać uczucie niepokoju związane z chorobami skóry, które objawiają się pod ich postacią. Nie każde znamię jest jednak oznaką choroby, a samodzielnie wykonanie regularnych badań znamion, może pomóc w szybkim rozpoznaniu choroby, do czego serdecznie zachęcamy. Jak rozpoznać znamiona groźne dla zdrowia?
Jakie objawy towarzyszą chorobom skóry, na których występują znamiona?
Każda osoba na swojej skórze, posiada przynajmniej jedno znamię np. w postaci pieprzyka. Zazwyczaj wytwarzane przez skórę znamiona, nie mają podłoża chorobowego i są naturalnym objawem reakcji na czynniki wytwarzające. Niepokojące znamiona, powinny być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem, który pomoże przede wszystkim wykryć, z jakiego typu zmianą na skórze mamy styczność. Co powinno niepokoić w pojawiających się znamionach?
- Nierównomierny, większy od pozostałych kształt znamiona,
- znamiona wytwarzają płyn surowiczy (krew, ropa),
- szybki rozrost znamienia,
- niestandardowy kolor,
- obrzęk w okolicach zmiany,
- swędzenie,
- nawarstwianie się zmiany.
Nowotwory skóry nie zawsze charakteryzują się występowaniem symptomów, jednak pojawiająca się zmiana może szybko postępować, dlatego tak ważne jest oglądanie swoich obecnych, jak i nowo pojawiających się znamion.
Kto jest szczególnie narażony?
Nowotwory skóry, objawiające się znamionami wywołane są zazwyczaj nadmiernym oddziaływaniem skóry na promienie UV. Osoby korzystające z solarium, czy przebywające znacznie długi czas na słońcu, mogą być narażone na pojawienie się zmian o charakterze nowotworowym.
Inne czynniki wpływające na określenie grupy ryzyka, których choroby nowotworowe skóry mogą dotyczyć to w szczególności:
- osoby obciążone genetycznie nowotworami skóry,
- jasna karnacja skóry, podatna na oparzenia słoneczne,
- występowanie sporej ilości znamion, niezależnie od ich typu,
- wiek (osoby starsze częściej są narażone na nowotwory skóry),
- osłabiony układ immunologiczny, który nie jest w stanie wytwarzać przeciwciał.
Jakie nowotwory skóry wyróżniamy?
Najczęściej spotykanym złośliwym nowotworem skóry jest czerniak, który wytwarzany jest w tkankach skóry. Jak odróżnić czerniaka od pieprzyka, można przeczytać tutaj. Wyróżnia się także inne nowotwory skóry, które mają znaczący wpływ na zdrowie, są nimi:
- Rak podstawnokomórkowy skóry.
Objawia się zazwyczaj w okolicach twarzy, szyi i dekoltu pod postacią owrzodzeń lub guzków napigmentowanych.
- Rak kolczystokomórkowy.
Nowotwór niebarwnikowy skóry cechuje się występowania drobnych grudek o zabarwieniu czerwonym, z tendencją do nadmiernego łuszczenia i pojawiania się znamion brodawkowych.
Pojawiający się również stan przedrakowy, nazywany rogowaceniem słonecznym, także wpisuje się w nowotwór pojawiający się w swoim wczesnym stadium. Objawia się w szczególności po nadmiernej ekspozycji na słońce i ma charakter suchych, łuszczących się, szarobrunatnych zmian.
Wykrycie, leczenie i zapobieganie
Wcześnie wykryty nowotwór skóry daje duże rokowania do całkowitego wyleczenia. Wykrywając niebezpieczne dla zdrowia zmiany, trzeba stale kontrolować stan istniejących i pojawiających się znamion. Samobadanie obejmuje obejrzenie dokładnie powierzchni swojego ciała oraz kontrolowanie za pomocą dotyku pojawiających się zmian, wpływających na jej naturalną strukturę. Podczas pojawienia się niepokojących objawów, konieczna jest wizyta u lekarza, który dokładnie zdiagnozuję stan zmiany poprzez badanie demoskopijne.
Dalsze leczenie, przeprowadzone powinno być zawsze pod okiem doświadczonego specjalisty. Lekarz, podczas gdy, zmiana została już dokładnie zbadana i wskazuję na funkcję nowotworowe, podejmuje odpowiednie kroki, pomagające zwalczyć zmianę chorobową. Różnice zastosowanego leczenia, są zależne od aktualnego stadium choroby i obejmują usunięcie znamion bądź wprowadzenia odpowiedniej terapii nowotworowej.
Szybkie wykrycie nowotworu skóry jest kluczowe podczas wdrożenia leczenia, ponieważ postępowanie choroby może mieć wpływ na przerzuty komórek nowotworowych.
Artykuł ma charakter informacyjny i nie jest podstawą do postawienia żadnej diagnozy, wszelkie niepokojące zmiany powinny być konsultowane z lekarzem.