Występowanie znamion na ciele to naturalne zjawisko, które w większości przypadków nie jest groźne dla zdrowia. Pojawiają się pod postacią pieprzyków, piegów oraz zmian w strukturze i kolorze skóry. Jakie wyróżnia się rodzaje znamion?
Znamiona barwnikowe
Najczęściej spotykane znamiona na ciele. Pojawiać się mogą, już u małych dzieci jako wrodzone lub ukazywać się w późniejszym okresie życia-pieprzyki nabyte. Tworzą się w szczególności podczas zbyt intensywnej ekspozycji na promieniowanie UV lub przyjmowania leków obniżających odporność.
Znamiona barwnikowe wrodzone
Znamiona wrodzone, nazywane także jako melanocytowe w większości przypadków niegroźne dla zdrowia. Pojawiać mogą się licznie do ukończenia 3 roku życia. Znamiona wrodzone u dzieci, można zlokalizować na kończynach, tułowiu, szyi i głowie. Małe znamiona pojawiają się naturalnie i nie są powodem do niepokoju jednak gdy, znamię osiąga swoją objętość powyżej 20 cm pojawienie się choroby skóry-czerniaka, wzrasta do ok 10%.
Znamiona barwnikowe nabyte
Znamiona nabyte pojawiają się na zdrowej skórze. Powstawanie ich jest zazwyczaj związane z wytwarzaniem pigmentów przez skórę, w przypadku działania promieniowania UV. Znamię tego typu może powstać, również wskutek stanów chorobowych skóry, w tym ukąszeń owadów i stanów zapalnych. Pojawiające się znamię należy szczególnie obserwować i w razie potrzeby skonsultować z lekarzem dermatologiem.
Inne rodzaje znamion
Rodzaje znamion różnią się od siebie wielkością, występowaniem, oraz często podatnością na złośliwe powikłania. Wyróżnia się znamiona:
- włókniaki (dzielące się na twarde i miękkie, uwypuklenia w kolorze skóry),
- brodawki łojotokowe (rogowaciejąca zmiana, zwana również kurzajką),
- prosaki (białe grudki występujące na powiekach, policzkach i skroniach twarzy),
- znamiona naczyniowe, (różowe lub jasnoniebieskie. Pojawiają się u ok 40%noworodków, jako skupisko naczyń krwionośnych).
Każde niepokojące znamię powinno być skonsultowane z lekarzem. W szczególności, gdy występują objawy związane z bólem, swędzeniem, pieczeniem lub znacznym powiększeniem się istniejącej już zmiany.