Na ludzkiej skórze występują różnorodne znamiona. W niektórych przypadkach zachodzi konieczność usunięcia którejś ze zmian, aby nie rozwijała się w nowotwór złośliwy. Istnieje również możliwość usunięcia znamienia ze względu na pojawiający się problem estetyczny. Kiedy można usunąć znamię? Jakie są metody usuwania zmian skórnych?
Kiedy można usunąć znamię?
O usunięciu znamienia decyduje lekarz dermatolog, który na podstawie diagnozy i badania dermatoskopowego lub wideodermatoskopowego określa konieczność usunięcia zmian i zastosowanych metod. Znamię można usunąć podczas, gdy wykazuje ono cechy charakterystyczne dla zmian nowotworów złośliwych oraz z powodów estetycznych. Usuwanie zmian barwnikowych, włókniaków czy kaszaków wykonywane powinno być przez wyspecjalizowanego lekarza chirurga, który w razie potrzeby zleci dalsze badania lub leczenie.
Metody usuwania znamion
Metody usuwania znamion, są zależne od przyczyny zabiegu. Jeżeli znamię określa cechy chorobowe lub zagrażające rozwijaniu się stanów zapalnych, zaleca się przede wszystkim zabieg chirurgiczny. Pozwala to, na dokładne zbadanie zmian i wykluczenie rozwijającego się nowotworu. Ważne, aby zabieg wykonywany był przez chirurga, a wycięta tkanka wysłana do laboratorium na badanie histopatologiczne. Zabieg chirurgicznego wycięcia jest bezpieczny oraz wykonywany w znieczuleniu miejscowym, zachowując pełną świadomość pacjenta.
Usuwanie laserowe znamion powinno być stosowane tylko w przypadku wcześniej dokładnie zbadanych zmian, niewykazujących cech nowotworowych. Decyzja powinna podjęta być wyłącznie z powodów estetycznych, uniemożliwiających funkcjonowanie. Metoda polega na wypaleniu tkanki przez związki lasera co sprawia, że rana szybciej ulega regeneracji, a blizny są mniej widoczne.
O metodzie usuwania znamion powinien zadecydować lekarz Dermatolog na podstawie wcześniej wykonanych badań.
Usunięte znamię, co dalej?
Usunięte znamię jest poddawane badaniu histopatologicznemu, które polega na diagnostyce wyciętej tkanki, określając zagrożenie zmian złośliwych. Na wyniki badań czeka się w zależności od laboratorium. Zazwyczaj czas ten jest przybliżony i trwa około 2 tygodni.
Lekarz w przypadku podjęcia decyzji o laserowym usunięciu znamienia, może również zlecić biopsję, która polega na pobraniu materiału z istniejącej jeszcze zmiany do badań. Oglądanie zmiany w znacznym przybliżeniu, pod mikroskopem pozwala upewnić się, że miejsce nie jest zmienione chorobowo.
Rekonwalescencja po wykonanym zabiegu usunięcia znamienia jest różna i zależy od czynników, takich jak wiek pacjenta oraz miejsca, w którym zostało usunięte znamię.
Artykuł ma charakter informacyjny i nie jest podstawą do postawienia diagnozy. Wszelkie decyzje na temat usunięcia znamion powinien podjąć lekarz dermatolog.