Zapalenie krtani to stan zapalny górnego odcinka oddechowego, który jest odpowiedzialny za wydawanie dźwięków. Jej położenie między gardłem a tchawicą powoduje, że choroba nie występuje samodzielnie.
Najczęściej za jej przebieg odpowiada zapalenie błon śluzowych nosa i gardła. Zapalenie krtani może być niebezpieczne, ponieważ powoduje nagłe zwężenie przepustowości górnych dróg oddechowych. Powoduje to trudności w oddychaniu. Szczególnie niebezpieczne jest w przypadku małych dzieci i niemowląt. Położenie anatomiczne krtani w ich przypadku jest nieco inaczej zlokalizowane, co podnosi ryzyko zamknięcia dróg oddechowych.
Rodzaje zapalenia krtani
Choroba może wystąpić w dwóch wariantach- przewlekłym i ostrym. W zależności od lokalizacji stanu zapalnego, przyczyny jego wystąpienia mogą być różne. Ostre zapalenie krtani- o charakterze wirusowym. Pojawia się w wyniku nagłego ochłodzenia krtani, przebywania w suchym pomieszczeniu lub poprzez nadwyrężanie głosu. Przewlekłe zapalenie krtani- z reguły trwa dłużej niż trzy tygodnie. Spowodowane jest długotrwałym oddziaływaniem czynników drażniących:
- dym tytoniowy
- nieleczony refluks żołądkowo- przełykowy
- klimatyzowane, suche pomieszczenia
- intensywna praca z głosem tzw. choroba nauczycieli
Zapalenie krtani charakteryzuje się suchym, szczekającym rodzajem kaszlu, bardzo charakterystycznym, niepodobnym do żadnego innego. Pojawia się w godzinach nocnych, o nasileniu bardzo mocnym i duszącym.
Więcej informacji o różnych chorobach przeczytasz na blogu: https://econatural.pl/.
Jak leczyć zapalenie krtani?
Leczenie w przypadku przewlekłego stanu zapalnego opiera się głównie na nawilżaniu strun głosowych i przyjmowaniu leków dostępnych bez recepty np. tabletek lub aerozoli. Ostre zapalenie krtani wymaga podania leków. W zależności od źródła infekcji lekarz może zalecić podawanie wziewnych sterydów lub antybiotyków.