skóra zimą

Pielęgnacja skóry twarzy zimą – skutecznie nawilżenie

Skóra twarzy potrzebuje odpowiedniego nawilżenia, szczególnie w okresie zimowym. Powodem są przede wszystkim panujące warunki atmosferyczne, które wpływają na jej nadmierne przesuszenie oraz podrażnienia naskórka. Ponadto zachowaniu jej odpowiedniego nawilżenia nie sprzyja suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach. Jak pielęgnować skórę zimą? Jakie kosmetyki nawilżające wybrać?

Dlaczego pielęgnacja skóry twarzy zimą jest ważna?

Skóra zimą narażona jest na wiele czynników, które negatywnie mogą wpłynąć na jej stan. Niskie temperatury, wiatr, przebywanie w suchych i ogrzewanych pomieszczeniach sprzyjają utracie wody z naskórka. W konsekwencji skóra staje się sucha, ściągnięta i przesuszona. Pojawić się mogą również jej podrażnienia, które dodatkowo wpływają na nasz komfort. Odpowiednio dobrana zimowa pielęgnacja pozwoli na zabezpieczenie skóry przed czynnikami zewnętrznymi oraz zapobiegnie pojawieniu się nieprzyjemnych odczuć, związanych z jej wysuszeniem. Natomiast brak pielęgnacji w tym okresie, skutkować może nie tylko nieprzyjemnymi odczuciami i nieestetycznym wyglądem suchej skóry, ale również jej trwałym uszkodzeniem. 

Jak pielęgnować skórę zimą?

Niezależnie od typu posiadanej cery, kluczowym elementem pielęgnacji w okresie zimowym jest nawilżenie. Warto o nie zadbać, już podczas wdrażania pierwszych kroków pielęgnacyjnych opierających się na demakijażu. Używanie zbyt mocnych płynów micelarnych lub innych kosmetyków, pozwalających na pozbycie się makijażu, zaburzyć może bowiem naturalną powłokę ochronną. Zdecydowanie lepiej wybrać w tym przypadku delikatne kremy lub masełka do demakijażu, które nie zaburzają pracy płaszcza wodno-lipidowego. Miłośniczki pielęgnacji koreańskiej, o której można przeczytać w artykule: Koreańska pielęgnacja – Rytuał 10 kroków (znamiona.pl), zalecają również delikatne oczyszczanie twarzy olejami. 

Nawilżanie skóry to istotny krok pielęgnacyjny nie tylko w okresie zimowym. Stosowane jednak w tym okresie kosmetyki, powinny odpowiadać  przede wszystkim jej aktualnym potrzebom. Ponadto powinny również posiadać działanie wiążące wodę w skórze oraz zapobiegające jej odparowywaniu. W tym celu wybrać najlepiej produkty, które w składzie mają kwas hialuronowy, ceramidy lub glicerynę. Każdy kosmetyk powinien być ponadto dobrany pod kątem typu cery, który posiadamy. Posiadaczki cery tłustej i mieszanej, aby dodatkowo nie obciążać skóry, powinny wybrać kosmetyki o lekkiej konsystencji. 

pielęgnacja skóry zimą

Odbudowa płaszcza hydrolipidowego

Sucha, podrażniona, szorstka skóra zimą, na której pojawiać się mogą również niedoskonałości, może być spowodowana uszkodzeniem płaszcza hydrolipidowego. Odpowiada on bowiem za utrzymanie odpowiedniej wilgoci w skórze, jak również za ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Ponadto odpowiedzialny jest za utrzymanie na powierzchni skóry odpowiedniego poziomu pH. Chcąc odbudować uszkodzony płaszcz hydrolipidowy i zarazem cieszyć się lepszym nawilżeniem, warto sięgać po kosmetyki, które w swoim składzie zawierają m.in. kwasy tłuszczowe, fitoceramidy lub skwalan. 

Jak dobrać krem na zimę? 

Z powodu panujących na dworze warunków i mniejszego dostępu do słońca, niż ma to miejsce w okresie letnim, często zapominamy o ochronie naszej skóry i stosowaniu kremów z  filtrem UV. Promieniowanie UVA dociera jednak do warstw naszej skóry niezależnie od panującej pory roku, powodując m.in. fotostarzenie. Ponadto skóra, która została zniszczona przez negatywne promienie UV, traci swoje zdolności obronne przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Procesy regeneracyjne również zachodzą w niej znacznie wolniej. Wybierając odpowiedni krem z filtrem, warto kierować się również jego składem i konsystencją. Dobrze, gdy posiada w składzie składniki wpływające dodatkowo na nawilżenie skóry. Pamiętać warto, że krem ochronny stosowany zimą przez posiadaczki cery suchej może mieć nieco cięższą konsystencję niż ten używany w okresie letnim. 

Zima pielęgnacja twarzy

Nie zapomnij o ustach i dłoniach 

Skóra ust jest szczególnie narażona na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Nie posiada ona bowiem w tym miejscu gruczołów potowych i łojowych. Brak odpowiedniej naturalnej bariery ochronnej wpływa na zwiększone ryzyko wystąpienia w okresie zimowym m.in. zajadów, aft, opryszczki, ale również przesuszenia i pękania skóry. Warto więc zawsze mieć przy sobie pomadkę ochronną, która zabezpieczy skórę ust przed nadmierną utratą wody.

Delikatna i narażona na podrażnienia, odmrożenia oraz nadmierną suchość jest również skóra naszych dłoni. Aby uniknąć nieprzyjemnego pękania oraz odwodnienia skóry zaleca się częste stosowanie kremów do rąk, które nawilżą skórę. Dłonie nawilżać powinniśmy po każdym ich umyciu. Obowiązkowo również większa warstwa kremu powinna być nałożona na nie przed pójściem spać. Ponadto chcąc uniknąć podrażnień i odmrożeń dłoni, warto zawsze mieć przy sobie rękawiczki, gdy przebywamy w niskich temperaturach na zewnątrz.