Rola witaminy B12 w organizmie

Witamina B12 jest kluczowa w utrzymaniu zdrowia, a na jej niedobory często cierpią osoby, które zrezygnowały ze spożycia mięsa. Witamina utrzymuję jednak w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy, jak także pokarmowy i jest kluczowa w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. 

Rola witaminy B12 w naszym organizmie 

Witamina B12 pełni ważne role w organizmie, a utrzymanie jej prawidłowego poziomu jest niezbędne do właściwego funkcjonowania. Organizm nie jest w stanie wytworzyć jej samodzielnie, dlatego też konieczne jest dostarczenie jej wraz z dietą bądź suplementacją. Jej największa ilość znajduję się w mięsie i ich podrobach, takich jak wątróbka. Znaleźć ją można także w jajkach, rybach, a nieco mniej w produktach mlecznych. 

Witamina B12 odpowiedzialna jest za wiele funkcji w organizmie człowieka, odpowiada ona bowiem za wiele reakcji metabolicznych, buduję osłonkę mielinową włókien nerwowych, bierze udział w wytwarzaniu kwasów i krwinek. Odpowiedzialna jest również za syntezę dopaminy oraz serotoniny, jak i jest niezbędnym składnikiem w uzyskaniu aktywnej formy kwasu foliowego. 

Jak objawia się niedobór witaminy B12?  

Niedobór witaminy B12 to często spotykany problem, który niesie za sobą wiele dolegliwości, takich jak:

  • anemia,
  • zawroty głowy,
  • bladość,
  • osłabienie,
  • problemy z koncentracją,
  • problemy z oddawaniem moczu,
  • drętwienie kończyn, 
  • pogorszony nastrój lub zmienność nastrojów. 

Witaminy B12 bardzo ciężko przedawkować, ponieważ jest rozpuszczalna w wodzie, a jej nadmiar wydalany z organizmu wraz z potem i moczem. Zdarzyć się jednak może, wystąpienie alergii na witaminę B12, która objawia się reakcjami alergicznymi, krwawieniem z nosa, a nawet wstrząsem anafilaktycznym. 

Jak dostarczyć organizmowi witaminę B12? 

Witaminę B12 dostarczymy do organizmu przede wszystkim wraz pożywieniem. Nie w każdym przypadku jest to jednak możliwe, szczególnie u wegetarian i wegan. Często zapotrzebowanie na witaminę jest także dużo wyższe niż ilość, którą dostarczamy wraz z pożywieniem. W takim przypadku pomocna może okazać się suplementacja witaminy B12. Chcąc zwiększyć jej wchłanianie, warto suplementować ją wraz z wapniem lub kwasem foliowym, dzięki czemu jej działanie zwiększy swoją skuteczność.