Wągry na twarzy

Czym są wągry i jak się ich pozbyć?

Wągry to zlokalizowane najczęściej na skórze twarzy zaskórniki, widoczne jako czarne punkty. Można je zauważyć przede wszystkim w okolicach nosa, czoła i brody. Powstają w wyniku zatkania ujścia mieszków włosowych przez nadprodukcję sebum. Czym są wągry i jak powstają? Jakimi sposobami można pozbyć się zaskórników? 

Czym są wągry? 

Wągry to inaczej zaskórniki, które pojawia się na skórze w postaci nieestetycznych czarnych kropek. Na ich powstawanie narażone są przede wszystkim osoby z cerą tłustą, problematyczną i mieszaną. Dotyczą zarówno nastolatków w okresie dojrzewania, jak i osób dorosłych. Zaskórniki zlokalizowane są zwykle w miejscach, takich jak czoło, nos, broda. Zdarzyć się może, że występują również na plecach i dekolcie. Przyczyną powstawania wągrów jest przede wszystkim nadmierna produkcja sebum, które blokują ujścia gruczołów łojowych. Nadmiar sebum wraz z zanieczyszczeniami i złuszczającym się naskórkiem prowadzi do zatkania ujścia mieszków włosowych. Następnie po kontakcie z powietrzem, dochodzi do utlenienia czopu warstwy rogowej naskórka, prowadząc do powstawania zaskórników skórnych. 

Wągry – przyczyny

Wągry to powszechny problem skórny, który dotyczy szczególnie osób posiadających problematyczną i tłustą cerę. Powstawaniu ich sprzyjają również inne okoliczności, takie jak:

  • niedobory witaminy A oraz z grupy B, 
  • zanieczyszczenia (smog, dym papierosowy, kurz), 
  • nieodpowiednio zbilansowana dieta, 
  • stosowanie kosmetyków, które zatykają pory,  
  • stres – kortyzol pobudza pracę gruczołów łojowych, 
  • zła pielęgnacja skóry – brak demakijażu, źle oczyszczona skóra,
  • zmiany hormonalne, 
  • wysoka temperatura z wilgotnym powietrzem. 

Predyspozycje do powstawania na skórze niedoskonałości, w tym wągrów odziedziczyć możemy również genetycznie. 

Pielęgnacja skóry tłustej

Cera tłusta – jak ją pielęgnować? 

Pielęgnacja cery tłustej jest kluczowa, gdy mamy predyspozycję do powstawania zaskórników. Jak podaje serwis pieprzyki.pl, to regularne oczyszczanie pozwala uniknąć niedoskonałości, na które typ cery jest podatny. Lepszą kondycję osiągniemy również, wdrażając odpowiednią, dalszą pielęgnację. Opierać się ona powinna na regularnym 1-2 razy w tygodniu peelingu oraz nawilżeniu skóry. Ponadto warto o każdej porze roku stosować krem z filtrem UV, który uchroni naszą skórą przed działaniem czynników zewnętrznych. 

Wągry – jak sobie z nimi poradzić domowymi sposobami?

Wyróżnia się wiele sposób na efektywne usunięcie wągrów ze skóry. Naturalne, domowe sposoby i stworzone samodzielnie kosmetyki pozwolą na zminimalizowanie ryzyka powstania nowych zmian. Ponadto odpowiednie kroki sprawią, że ilość zaskórników znacznie się zmniejszy. Warto w tym celu stosować: 

  • tonik z rumianku – torebkę rumianku zalewamy wrzącą wodą i odstawiamy do zaparzenia na około 15 minut. Tak przygotowanym wywarem należy przemywać całą twarz. 
  • ocet jabłkowy – mieszanka z octu jabłkowego (40 ml) i mąki kukurydzianej (10 g) stosowana regularnie jako maseczka, redukuje produkcję sebum oraz zmniejsza widoczność rozszerzonych porów. 
  • peeling skóry twarzy wykonać można przy pomocy zmielonej kawy lub zmielonych płatków owsianych połączonych z wodą. 

Wyciskanie zaskórników 

Samodzielne wyciskanie wągrów jest ryzykownym rozwiązaniem, które może prowadzić do uszkodzenia delikatnej skóry twarzy. Ponadto stworzona rana grozi powstaniem trudnych do usunięcia blizn i przebarwień. Bardzo często zaskórnik również nie zostaje usunięty do końca, co skutkuje stanem zapalnym i rozwojem ropnych zmian. Manualne pozbycie się niedoskonałości to także rozpowszechnianie bakterii na pozostałą skórę twarzy, dekoltu czy szyi. 

Pielęgnacja skóry z zaskórnikami

Sprawdzona pielęgnacja skóry z widocznymi wągrami

Pielęgnacja skóry z widocznymi wągrami zbliżona jest do opisanej skóry tłustej. Istotne jest dobranie odpowiednich kosmetyków, które oczyszczą skórę, odblokowują i oczyszczają pory z zanieczyszczeń. Unikać natomiast należy produktów, które nadmiernie wysuszają skórę, łuszczą ją i doprowadzają do zatykania porów. 

Dedykowane produkty do skóry problematycznej, muszą spełniać zadanie lekkiego oczyszczania, a zarazem nie ingerować w strukturę skóry. W przypadku maseczek i peelingów do skóry z widocznymi wągrami warto skupić się na ich składzie. Zawartość zielonej glinki lub drożdży w składach kosmetyków pozwoli na zmniejszenie ilości produkcji sebum. 

Każde mycie twarzy zakończone powinno zostać przetarciem skóry tonikiem, który przywraca odpowiednie pH skórze. Odpowiednio dobrany kosmetyk sprawi również, że pory się zwężą i złagodzi stany zapalne. Kolejnym krokiem jest nałożenie na skórę kremu, który ma właściwości nawilżające. 

Odwiedzając salon kosmetyczny, liczyć możemy ponadto na zabiegi, które zostaną indywidualnie dobrane do kondycji skóry. W gabinetach przeprowadzane jest m.in. oczyszczanie wodorowe, mikrodermabrazja, peeling kawitacyjny czy złuszczanie naskórka lasem. 

Nasilone problemy skórne wymagają wizyty u dermatologa, który dokładnie dobierze pielęgnację i środki wspomagające poprawę kondycji skóry.