Mezoterapia

Mezoterapia – czym jest? Jakie są rodzaje mezoterapii?

Mezoterapia to popularny zabieg, który swoje zastosowanie znalazł w kosmetologii. Sprawdzi się w przypadku rewitalizacji skóry, hamując oznaki starzenia, jak również pomagając w walce z niedoskonałościami. Coraz częściej zabieg stosuje się również w celu pobudzenia cebulek włosa przy problemie nadmiernego ich wypadania. Czym jest mezoterapia? Jakie są jej rodzaje? 

Czym jest mezoterapia? 

Mezoterapia jest zabiegiem, który sprawdzi się przede wszystkim w przypadku suchej, zmęczonej skóry, posiadającej ziemisty kolor, przebarwienia lub zmiany potrądzikowe. Zabiegi stosowane są również w celu pozbycia się celluliturozstępów jak i wiotczenia niektórych warstw skórnych. Swoje zastosowanie znajdzie przede wszystkim na skórze twarzy, ale również szyi, dekoltu, ramion, brzuchu, ud lub grzbietach dłoni. Częstym wskazaniem do wykonania mezoterapii są również problemy z nadmiernym wypadaniem włosów lub pogorszenie się ich kondycji. 

Zabieg polega na wprowadzeniu pod skórę substancji indywidualnie dobranych do jej kondycji. Dostarcza się w ten sposób składniki odżywcze i regeneracyjne do głębszych warstw skóry. 

Jakie są rodzaje mezoterapii? 

Wyróżnia się dwa główne rodzaje zabiegu, którym jest mezoterapia – mezoterapię bezigłową oraz mezoterapię igłową. Wykonywane są w zależności od właściwości przeprowadzanego zabiegu oraz sposobu jego wykonywania. 

Mezoterapia mikroigłowa 

Zabieg mezoterapii mikroigłowej polega na wprowadzeniu substancji odżywczych pod skórę za pomocą tysięcy mikronakłuć. Wykorzystuję się do zabiegu m.in. osocze krwi, kolagen, mieszanki witaminowe, kwas hialuronowy, aminokwasy, peptydy, czy koenzym. Przekroczenie przez nakłucia bariery naskórkowej sprawia, że możliwe jest uzyskanie szybkich efektów. Pomaga także w odżywieniu skóry bezpośrednio od środka, dając zauważalne rezultaty, o mocniejszym działaniu niż np. kosmetyki stosowane na zewnątrz skóry. Zabiegi tego typu swoje zastosowanie znajdą przede wszystkim, na takich częściach ciała jak: 

  • dekolt,
  • szyja,
  • twarz, 
  • skóra głowy,
  • pozostałych częściach ciała, które potrzebują odżywienia. 

Zabieg mezoterapii mikroigłowej nazywany jest również mezoterapią frakcyjną, dlatego że wykorzystywane mikronakłucia stymulują tworzenie nowych włókien kolagenowych oraz elastyny, przyczyniając się do procesów rewitalizacji. 

Mezoterapia

Mezoterapia bezigłowa 

Mezoterapia bezigłowa jest alternatywą dla zabiegu z wykorzystaniem nakłuć. Zabieg tego typu wybierany jest zazwyczaj przez osoby, które pragną w sposób bezinwazyjny poprawić kondycję skóry. Wykonywany jest za pomocą ultradźwięków lub prądu elektrycznego z częstotliwością radiową, pozwalając na większą przepuszczalność błon komórkowych i efektywne wprowadzenie pod skórę substancji. Zaletą mezoterapii bezigłowej jest brak ingerencji w skórę i brak możliwości uszkodzenia błon komórkowych. 

Mezoterapia w okolicach oczu

Mezoterapia wykonywana na skórze pod oczami cieszy się dużą popularnością. Po serii zabiegów zauważyć bowiem można nawilżenie skóry oraz pozbycie się cieni pod oczami. Dobrane odpowiednio preparaty pozwolą na mobilizację komórek do regeneracji, rozświetlą, wygładzą i nawilżą cerę. Ponadto pobudzenie procesów regeneracyjnych sprawia, że skórze powraca jędrność oraz elastyczność. 

Mezoterapia na włosy 

Mezoterapia wykonywana na skórze głowy polega przede wszystkim na wprowadzeniu w skórę odpowiednio dobranych substancji. W efekcie cebulki włosów wzmacniają się, sprawiając, że włosy stają się grubsze i mocniejsze. Dzięki wzmocnieniu zredukowana jest również ilość wypadających włosów i pojawiają się nowe tzw. baby hair. Efekty z mezoterapii wykonywanej na skórze głowy w postaci zmniejszania ilości wypadających włosów zauważyć można w krótkim odstępie czasu po zabiegu. Wykonanie serii z nich pozwoli jednak na spektakularne efekty. 

Mezoterapia na włosy

Efekty mezoterapii

Uzyskane efekty podczas mezoterapii zarówno igłowej, jak i bezigłowej zależne są przede wszystkim od partii ciała, na której został wykonany zabieg, wykorzystywanej substancji oraz ilości przeprowadzonej serii zabiegów. Szacuje się, że pełne efekty zauważalne są po serii 3-6 zabiegów. Powinny być wykonywane co 1-4 tygodnie, a w celu podtrzymania efektu raz na kilka miesięcy. Widoczne odżywienie skóry następuje z powodu uzupełnienia niedoborów oraz witamin w skórze. Ponadto mezoterapia stymuluje komórki do tworzenia włókien kolagenowych oraz wspomaga mikrokrążenie. Zauważyć więc można zwiększone napięcie skóry, elastyczności, a skóra staje się widocznie odmłodzona.   

Przygotowanie i przeciwwskazania do mezoterapii 

Planując zabieg mezoterapii, zaleca się zrezygnowanie z opalania w solarium oraz korzystania z sauny. Nie wykonuje się natomiast zabiegu u osób, które posiadają alergię na wykorzystywany preparat. Ponadto u kobiet w ciąży, karmiących piersią, w przypadku aktywnych infekcji, czynnej choroby nowotworowej, nadciśnienia tętniczego oraz nieprawidłowo leczonych chorób przewlekłych np. cukrzycy.