Oczyszczanie skóry kwasami 

Oczyszczanie skóry twarzy kwasami, stało się w ostatnich latach popularnym zabiegiem. Kwasy działają, osłabiając wiązania między komórkami martwej skóry, powodując jej złuszczanie się. Powszechnie dostępne, stały się alternatywą dla klasycznych peelingów. Skóra dzięki kwasom łuszczy się, pozbywa martwych komórek, odblokowuję pory, redukuję blizny i rozszerzone pory oraz sprawia, że zastosowana dalsza pielęgnacja bardziej wnika w skórę.

Czym jest oczyszczanie kwasami? 

Oczyszczanie przy użyciu kwasów to profesjonalny zabieg pielęgnacyjny, który oferuję większość salonów kosmetycznych. Opiera się na użyciu kwasów pochodzenia chemicznego lub owocowego, które aktywnie działają na skórę, oczyszczając ją i złuszczając martwy naskórek. Dzieje się tak, przez rozluźnienie struktur komórek martwego naskórka, który przyspiesza usunięcie martwych komórek, oczyszczenie porów, a nawet zminimalizowanie przebarwień. Peeling profesjonalny, zaleca się zazwyczaj przy wystąpieniu:

  • łojotoku,
  • trądziku,
  • bliznach,
  • szarej, pozbawionej blasku skórze, 
  • zmarszczek mimicznych,  
  • przebarwień skórnych

Zmiany likwidowane i minimalizowane są za pomocą odpowiednio dobranego stężenia oraz rodzaju kwasów, które są zależne od rodzaju cery i jej kondycji. 

Kiedy zdecydować się na zabieg kwasami?

Zabiegi opierające się na kwasach, dedykowane są wszystkim, na których skórze występują zmiany, blizny potrądzikowe, przebarwienia, jak również łojotok. Zabieg znajdzie zastosowanie także w przypadku likwidowania drobnych zmarszczek mimicznych oraz zredukowaniu głębszych. Odpowiednio dobrane stężenie, rodzaj kwasu oraz czas, w którym substancja pozostaje na skórze, pozwala na indywidualne dobranie oczyszczania, wnikając w odpowiednie warstwy naskórka. 

Zabiegi z użyciem kwasów najbezpieczniej wykonywać przede wszystkim jesienią lub wczesną wiosną, gdy występuję mniejsze prawdopodobieństwo narażenia skóry na działanie ostrych promieni słonecznych. 

Istnieją również przeciwwskazania do zabiegu, w tym wcześniejsze korzystanie z solarium bądź zabiegów ingerujących w strukturę skóry. Ponadto ze złuszczania kwasami, nie powinni korzystać: 

  • kobiety w ciąży,
  • osoby, na których skórze występują zmiany zapalne, alergiczne otwarte rany bądź poparzenia,
  • przyjmujące doustnie retinoidy (pochodne witaminy A),
  • osoby z chorobami immunologicznymi, cukrzycą, 
  • zmagające się z aktywną opryszczką.

Rodzaje kwasów występujących w kosmetyce 

W kosmetyce wykorzystuję się wiele rodzajów kwasów organicznych. Stosuje się je na skórę bezpośrednio lub w odpowiednio dobranych mieszankach. Dobrane powinny być przede wszystkim do rodzaju cery oraz jej problemu. Stosowane kwasy, mogą posiadać właściwości chemiczne lub pozyskiwane z owoców. Pozyskane z papai bądź ananasa, znajdą zastosowanie u osób, które posiadają skórę suchą i skłonna do podrażnień, równocześnie oczyszczając ją i poprawiając elastyczność. Silniejszymi kwasami są kwasy chemiczne, najczęściej wykorzystuję się kwas salicylowy, glikolowy lub fenolowy. Działanie kwasów pozwala w szczególności na usunięcie blizn, przebarwień, a nawet drobnych zmarszczek.